با خیال راحت حل کن؛ همه تستای فولاد، توی آزمون مرداد!

لوگو

سرا

طولانی ترین پل معلق جهان را ایتالیا می‌سازد

طولانی ترین پل معلق جهان را ایتالیا می‌سازد

طرح ساخت پل تنگه مسینا، برای اتصال سرزمین اصلی ایتالیا به جزیره سیسیل و تبدیل شدن آن به عنوان طولانی ترین پل معلق جهان اواخر ماه ژانویه امسال توسط دولت ایتالیا تایید شد.

یک ضرب‌المثل رایج در ایتالیایی وجود دارد که شبیه «وقت گل نِی» ما ایرانی‌ها است که به این صورت ترجمه می‌شود:

«وقتی پل مسینا تمام شد این کار را خواهم کرد».

طبق نوشته های پلینی، رویای پلی که سرزمین اصلی را به سیسیل از طریق تنگه مسینا متصل می کند به زمان رومیان برمی گردد، زمانی که بشکه ها و چوب ها را به هم چسباندند تا ۱۰۰ فیل جنگی را در سال ۲۵۲ قبل از میلاد، از کارتاژ به رم منتقل کنند. از آن زمان، رویای ساختن پلی بر تنگه مسینا، رویای برخی دولتمردان ایتالیایی بوده است. در صورت ساخت، پل بر روی تنگه مسینا در ایتالیا، طول آن ۳.۲ کیلومتر، خواهد شد که طولانی ترین پل معلق جهان محسوب می شود.

در سال ۲۰۰۶ و در زمان نخست وزیری سیلویو برلوسکونی، شرکت ایتالیایی WeBuild، در مناقصه اجرای این طرح پیروز شد. اما با سقوط برلوسکونی، رومانو پرودی، نخست وزیر بعدی، این طرح را هدر دادن پول و خطر برای محیط زیست دانست. اما قرار است تحت نظر دولت جورجیا ملونی و با اعلام ماتئو سالوینی، وزیر حمل و نقل این کشور، ساخت این پل، دوباره در دستور کار قرار گیرد.

طرح ساخت پل تنگه مسینا، برای اتصال سرزمین اصلی ایتالیا به جزیره سیسیل و تبدیل شدن آن به عنوان طولانی ترین پل معلق جهان اواخر ماه ژانویه امسال توسط دولت ایتالیا تایید شد. نزدیک به ۱۱ میلیارد یورویی برای این پروژه بزرگ در نظر گرفته شده است.

اما پس از تکمیل ساخت آن، به طولانی ترین پل معلق جهان با فاصله دهنه ۳.۲ کیلومتر تبدیل خواهد شد که بدین ترتیب نزدیک به ۵۰ درصد طولانی‌تر از رکورددار کنونی یعنی پل چاناق قلعه در ترکیه است.

پروفسور بتی از دانشگاه کلمبیا در ایالات متحده در مورد ساخت پل معلق تنگه مسینا توضیح داد: «وقتی ماشینی دارید که از روی پل عبور می کند، عرشه بار خود را از طریق آویز به کابل اصلی منتقل می‌کند و کابل اصلی بار خود را به تیرک‌ها و لنگرها تقسیم می‌کند.»

مهندسان ایتالیایی چندین دهه است که بر روی طراحی های پل تنگه مسینا مشغول به کار هستند. طراحی این پل یک چالش بزرگ بود، چرا که این تنگه در مسیر تندبادهای ۲۷۰ کیلومتری بر ساعت قرار دارد و با امواج به شدت خروشان و زمین لرزه های ناشی از گسل صفحات تکتونیکی اوراسیا و آفریقا در دریای مدیترانه مواجه است.

ممکن است برنامه‌های ساخت این پل خوب به نظر برسند، اما چالش‌هایی پیش روی آن است. جنوب ایتالیا محدوه‌ی فعالیت دو باند بزرگ جنایت‌های سازمان یافته در کالابریا و سیسیل است. این باندهای قدرتمند مافیا، از مخالفان جدی ساخت این پل هستند، چراکه بخش اعظمی از قدرت آنها، از فقر مردم منطقه تغذیه می‌شود.

اما سالوینی نگرانی‌ها را کم اهمیت جلوه داده است. او اخیراً به پارلمان این کشور گفت: «من از نفوذ جنایتکاران نمی‌ترسم، ما می‌توانیم تضمین کنیم که بهترین شرکت‌های ایتالیایی، اروپایی و جهانی در آنجا کار می‌کنند. به ازای هر یورو سرمایه گذاری روی پل، نهادهای نظارتی وجود خواهند داشت که در حال کار روی آنها هستیم».

پل مسینا طولانی ترین پل معلق جهان

مشکلات ژئوفیزیکی نیز وجود دارد که ممکن است مقابله با آنها حتی دشوارتر باشد. تنگه مسینا در امتداد خط گسلی قرار دارد که زمین لرزه ۷٫۱ در سال ۱۹۰۸ در این منطقه، بیش از ۱۰۰٬۰۰۰ نفر را کشت و سونامی‌ای ایجاد کرد که مناطق ساحلی را در دو طرف کالابریا و سیسیل ویران کرد. این زلزله، مرگبارترین رویداد لرزه‌ای ثبت شده در اروپا تا به امروز است.

در طرح پیشنهادی WeBuild، این پل برای مقاومت در برابر بادهایی تا سرعت ۳۰۰ کیلومتر در ساعت ساخته می‌شود. سه خط در هر جهت وجود خواهد داشت – دو خط برای خودروهای عاد، و یکی برای عبور اضطراری، با خطوط قطار در وسط. بر اساس طرح فعلی، ۶٬۰۰۰ خودرو و کامیون در هر ساعت و ۲۰۰ قطار در هر روز می‌توانند در این پل تردد کنند.

مشخصات طولانی ترین پل معلق جهان

این پل حدود ۷۴ متر بالاتر از سطح دریا خواهد بود و به کانال ناوبری ۶۰۰ متری اجازه می‌دهد تا کشتی‌های باری و حتی بلندترین کشتی‌های تفریحی از زیر آن عبور کنند. همچنین این پل، برای مقاومت در برابر زلزله ۷٫۵ ریشتری طراحی شده است.

مدیر مهندسی WeBuild به پارلمان ایتالیا گفت که مرحله ساخت و ساز به تنهایی ۲٫۹ میلیارد یورو به تولید ناخالص داخلی ملی این کشور کمک می‌کند و ۱۰۰٬۰۰۰ نفر و ۳۰۰ تامین کننده، عمدتا از مناطق سیسیل و کالابریا که نرخ بیکاری در آنجا بالاست، به کار گرفته خواهند شد.

فیلم طراحی ابرسازه‌های بتن آرمه

فیلم طراحی ابرسازه‌های بتن آرمه

اگر تمایل دارید تا با ساز و کار طراحی سازه‌های خاص و ویژه آشنا شوید، فیلم سمینار «طراحی ابرسازه‌های بتن آرمه» با تدریس دکتر پهلوان را حتما مشاهده کنید.

مشاهده

طولانی ترین پل معلق جهان ویرانگر برای حیات وحش

محیط بانان مدت هاست که استدلال می کنند این پل برای زمین و حیات وحش ویرانگر خواهد بود. تنگه مسینا، مکان بسیار مهمی برای مهاجرت پرندگان و پستانداران دریایی است و ساخت و ساز این پل، ممکن است مسیرهای مهاجرت بین آفریقا و اروپا را مختل کند.

سالوینی اصرار دارد که تأثیر ساخت پل بر اقتصاد به‌طور غیرقابل باوری زیاد است و می‌گوید که کشتی‌های باری از آسیا می‌توانند در سیسیل پهلو بگیرند و زمانی که ریل‌های پرسرعت در سیسیل ساخته شوند، آن کالاها می‌توانند با قطارهای سریع‌السیر به اروپا منتقل شوند.

افکار عمومی در هر دو طرف تنگه درباره ساخت طولانی ترین پل معلق جهان در ایتالیا مختلط است، افرادی که در موقعیتی هستند که از طریق افزایش تجارت و گردشگری به واسطه ساخته شدن این پل سود می برند، به طور کلی از آن حمایت می کنند و کسانی که بدشان نمی آید سیسیل را تا حد زیادی منزوی نگه دارند، مخالف این طرح هستند.