با خیال راحت حل کن؛ همه تستای فولاد، توی آزمون مرداد!

لوگو

سرا

فنگ شویی در معماری

فنگ شویی در معماری

آشنایی با مکتب فنگ شویی

عبارت فنگ شویی به صورت تحت الفظی به معنای ” باد و آب ” است ، ولی در واقع به معنای هنر موزون با محیط می باشد . زمانی که به هماهنگی با تمام اشیای محیط خود دست یابیم ، زندگی با لطافت بیشتری پیش رفته و رسیدن به اهداف بسیار آسان می شوند. مکان زندگی ما و نحوه ای که اشیای هر اتاق را منظم می کنیم، به شکل شگفت آوری بر کیفیت زندگی ما تاثیر می گذارند.با فنگ شویی می توان احساس خانه بودن را در آپارتمان به وجود آورد. و هنگامی که محیط آن متعادل و متوازن شد ، بدون شک در تمام زمینه های زندگی شادتر ، سلامت تر و موفق تر خواهیم بود.فنگ شویی با بهره گیری از نیروی حیاتی چی به مزایای روز افزونی دست خواهیم یافت.چیچی نیروی حیاتی در تمام اشیای دور و بر متجلی است و به صور گوناگون ایجاد می شود . جریان آرام آب مولد مقدار فراوانی از نیروی چی است . و از این رو ، پس از صرف زمان کوتاهی در کنار یک فواره ، استخر ، رودخانه و یا دریاچه احساس سرزندگی و شادابی می کنیم .البته تند باد یا توفان مانند جریان متلاطم و غران آب باعث پراکندگی چی می شود ، و زمانی که چی پراکنده شد ، بخت و اقبال نیز با آن به کناری می رود.چی در طبیعت به طور مداوم تولید می شود. محیطهای زیبای طبیعی مانند قله باشکوه یک کوه یا دشتی خرم و سرسبز ، چی را تولید و تقویت می کنند. چی ممکن است دچار رکود و سکون شود . استخری با آب راکد و آلوده تولید چی شار می کند که شکل منفی چی است ، و باعث دور شدن اقبال می گردد.چی از دو نیروی یین و یانگ تشکیل شده که دو نیروی متقابل هستی ، هستند و وجود هریک وابسته به وجود دیگری است. نماد یین – یانگ دایره ای حاوی دو شکل جقه ای است که یکی از آنها سفید با خالی سیاه ( یانگ) و دیگری سیاه با یک خال سفید ( یین ) است . یین و یانگ بیش از آنکه متضاد باشند ، مکمل هستند.

کاربرد رنگ ها در مکتب فنگ شویی

در مکتب فنگ شویی شکل و رنگ ، آن تجلیات جوهری مافوق مقررند که ما از آن ها تصوری ناچیز داریم . همچنان که صوت به لفظ ادا شده ، رنگ درخشانی می دهد. رنگ نیز مایه ای  جلا دار  و مفهوم معنوی به فضا می بخشد . پس می توان با توجه به شناخت روحیه افراد ، به وسیله رنگ آمیزی مناسب ، فضاهای مسکونی و محل کار قابل تحمل و فعال به وجود آورد .بنابراین به بررسی اجمال رنگ های کلیدی در معماری داخلی از منظر مکتب فنگ شویی می پردازیم:

-سبز بیان کننده حیات ، رشد و زندگی است . این رنگ برای قسمت هایی که به انرژی زیادی نیاز دارد مانند اتاق نشیمن یا محل فعالیت های ورزشی مناسب است . سبز و قرمز دارای پیوندی عمیق هستند . این پیوند را به خوبی می توان در طبیعت در رنگ بندی گیاهان و میوه ها مشاهده کرد . کاربرد توام این دو انرژی یانگ را در محیط بالا می برد .

img-responsive

-قرمزبیان کننده هیجان ، گرمی و شهرت است . قرمز در کارهای تجاری جزو مهمترین رنگ هاست و شهرت را برای صاحب تجارت به ارمغان می آورد . این در محل هایی که کار و فعالیت اجتماعی لازم است حتما باید مورد استفاده قرار گیرد. افراط در کاربرد آن باعث بالا بردن انرژی یانگ و  نداشتن تمرکز می شود مکتب فنگ شویی زرد و قهوه ایاین رنگ ها نوعی حس راحتی وامنیت ایجاد می کنند

-قهوه ای رنگی است که آرامش و سکون را به همراه می آورد.

-زرد رنگی است که تمرکز را بالا می برد .زرد به نوعی تازگی را بیان می کند.

-سفید به دلیل داشتن طیف تمام رنگ ها ، رنگی خنثی است . محیط را بسیار بزرگتر و روشن تر نشان می دهد . افراط در به کاربرد این این رنگ ها باعث افسردگی و غم و اندوه در ساکنین می شود .مکتب فنگ شویی سیاه و آبی استفاده از این رنگ حس نرمی و انعطاف ، عمق و توانمندی را در فضا ایجاد می کند.  کاربرد بیش از حد آن ها  باعث سردی فضا ، افسردگی و سستی در ساکنین می شود .

-آبی برای رنگ آمیزی اتاق کودکان شرور و آرام کردن آن ها مفید است . در طبیعت آبی و سبز دارای پیوند عمیق هستند . کاربرد توام  این دو در جاهایی که ممکن است باعث به وجود آوردن انرژی بسیار خوبی در فضا می شود .امروزه از آموزه های مکتب فنگ شویی در طراحی و چیدمان الگو برداری می کنند تا کیفیت زندگی را برای انسان این عصر ماشینی افزایش دهند.

راهکارهای مکتب فنگ شویی در معماری داخلی


خواب خوب=روحیه خوب

کارشناسان فنگ شویی معتقدند که: «تختخواب جایی است که در آن جادو اتفاق می افتد.» و از آن جایی که ما تقریبا ۳۳% از عمرمان را خواب هستیم و زمان زیادی را در رختخواب می گذرانیم، بنابراین آماده کردن محیط مناسب برای خواب اهمیت دارد. بهترین نقطه برای تخت، به طور مایل و روبه روی در است، اما درازکشیدن دقیقا در روبه روی در ممکن است خوشایند نباشد.

راهروی ورودی تان را بهینه کنید

ورودی در فنگ شویی بسیار اهمیت دارد زیرا  مسیر ورود انرژی به درون خانه است. اگر از در ورودی، مستقیماً در پشتی و فضاهای عقب خانه دیده شود، انرژی در خانه بسیار سریع حرکت می کند و خارج می شود. بیایید «چی» را شبیه به یک شخص تصور کنیم، غیرعادی است اگر مهمانی وارد خانه شود و سریعاً به قسمت های عقبی خانه بدود. بنابراین برای آرامش یافتن چیزی دراختیار آنها قرار می دهید. با قراردادن یک نیمکت، اثری هنری ویا یک قالیچه بافته شده در نزدیکی درب ورودی، اجازه دهید «چی» (انرژی) به تدریج و به طور یکسان در محیط خانه گسترده شود. شما باید به محض ورود به خانه تان احساس راحتی و آرامش داشته باشید، اما اگر دقیقاً مقابل درب یک دیوار قرار داشته باشد، ممکن است در شما حس گرفتار شدن و تحت قشار بودن ایجاد کند؛ در این حالت برای گشایش فضا، آینه ای را روی آن دیوار آویزان کنید.اگر راه پله دقیقاً در راهروی ورودی منزلتان قرار دارد، ممکن است سبب شود«چی» از مسیر پلکان بالا رود و طبقه پایین از انرژی مثبت بی نصیب بماند. اضافه کردن یک رانر(قالیچه) به پلکان یا یک اثر هنری برجسته در بالای پلکان می تواند انرژی را نگه دارد.

به هم ریختگی را مرتب کنید

جدا از قوانین فنگ شویی، همه می دانند که یک خانه ی مرتب، یک خانه ی شاد است. همه ما هراز گاهی به خودمان اجازه می دهیم که خرت و پرت هایی جمع کنیم، اما به هم ریختگی نه تنها باعث می شود احساس آشفتگی داشته باشیم بلکه عامل از بین رفتن انرژی نیز هست که می تواند به لحاظ احساسی ما را در شرایط بدی قرار دهد.

راه حل این است که آیتم هایی که کاربردی ندارند را از دکوراسیون فضا حذف کنید و مطمئن شوید که همه ی ریخت و پاش ها به طور مرتب سازماندهی شدند و خارج از دید هستند.

دوره جامع «معمـاری داخـلی و طراحـی دکوراسیـون»

بگذارید نور به درون بیاید

از آن جایی که نور نماینده نیروی یانگ در این توازن است، نور طبیعی قوی مارا شادتر و خلاق تر می کند.در اتاق هایی که نور طبیعی محدود دریافت می کنند، سعی کنید از لامپ های با نور گرم و تابان استفاده کنید تا نور بیرون را شبیه سازی کند. راه حل دیگر اینکه، شما همیشه می توانید آینه اضافه کنید! سعی کنید آن را جایی قرار دهید تا یک پنجره را منعکس کند که در این صورت هم نور بیشتری به درون خانه خواهد آمد و هم می توانید از چشم انداز زیبای بیرون بهره مند شوید.

به فضای کار خود نیرو ببخشید

حتی اگر نمی توانید دخالت زیادی در دکوراسیون محیط کارتان داشته باشید، با انجام موارد کوچکی می توانید «چی» را به طور مؤثر فعال کنید. اگر شما در یک دفتر کار می کنید، یک گیاه را روی میز خود قرار دهید و همیشه آن را اصلاح شده و سرحال نگه دارید. اگر نور محیط کارتان از فلورسنت هایی با نور نامطلوب تأمین می شود، از یک چراغ رو میزی کوچک استفاده کنید. بهترین وموثرترین موقعیت برای قرارگیری میز، به طور مایل ودر مقابل در است. اما اگر این شرایط ممکن نیست، سعی کنید که نزدیک پنجره باشد. از شرایطی که در آن تنها یک دیوار در مقابل چشمتان ویا پشتتان به درب باشد، خودداری کنید. این موقعیت ها می توانند سبب ازبین رفتن خلاقیت وابتکار در عملکرد شما بشوند.

به رنگ و نشانه توجه کنید

اصول رنگی فنگ شویی با پنج عنصر زمین، آتش، آب و فلز مرتبط است. کارشناسان توصیه می کنند براساس تاریخ تولد خود ببینید که انرژی شما جزو کدام دسته از این عناصر است. برای مثال اگر شما گرایش به پرتکاپو بودن و یا رفتارهای پرخاشگرانه دارید، از تن رنگی قرمز در فضای خود استفاده نکنید. در عوض، از تن های سردتری مثل سبز برای ایجاد تعادل اضافه کنید. زرد و نارنجی هردو رنگ های زنده ای هستند که می توانند سرزندگی و سرور را القا کنند، درحالی که طیف رنگ های بنفش و آبی، آرامش بخش و رفع کننده ی تنش هستند. استفاده از یک ترکیب درست و موثر از تن های سرد و گرم (مخصوصاٌ انواع رنگ های زمینی) می تواند موجب برقراری ثبات و صلح عمومی در فضای خانه شود. در یکی از مطالب پیشین سایت به موضوع انتخاب رنگ های متناسب در طراحی داخلی پرداختیم؛ پیشنهاد می کنیم مطالعه ی این مطلب را از دست ندهید.