ضوابط و الزامات پارکینگ ها
call_end 021-22638713

ضوابط و الزامات پارکینگ ها

ضوابط و الزامات لازم در طراحی پارکینگ ها

1- برای یک پارکینگ، حداقل دهانه 2.5 متر است.

2- حداقل عرض توقف دو خودرو 4.5 متر طبق قانون شهرداری تهران و حداقل فاصله آکس تا آکس ستون توقف دو خودرو 5 متر با فاصله مفید داخل به داخل ستون 4.5 متر طبق قانون نظام مهندسی می باشد.

3- قانون شهرداری تهران فاصله مفید داخل به داخل ستون جهت توقف سه خودرو 6.5 متر و قانون نظام مهندسی حداقل فاصله آکس تا آکس دو ستون 7.5 متر است.

4- برای پارکینگ معلول،  حداقل عرض مفید 3.50 متر مورد نیاز است.

5- قانون شهرداری تهران حداقل عرض 3.5 متر ولی تبصره در بافت فرسوده با توجه به عرض معبر و بر ساختمان تا 2.5متر نیز اجرا می شود.

7- حداقل ارتفاع پارکینگ کوچک 2.2متر و حداقل ارتفاع پارکینگ های متوسط و بزرگ 2.4متر طبق مبحث 4 می باشد.

8- ارتفاع پارکینگ های بیش از 1000 متر مربع یا بیش از 25 واحد می تواند تا 3 متر پیش بینی شود.

9- طول مورد نیاز پارکینگ 5 متر است.

10-حداقل فضا (مساحت) یک پارکینگ، 5*2.5 متر است.

12- چنانچه مساحت سطح پارکینگ بیش از 1000 متر مربع باشد، طبق قانون شهرداری رمپ ورودي رفت و برگشت جداگانه مورد نیاز است و یا عرض رمپ باید حداقل 5 متر باشد.

13- طبق قانون شهرداری تهران حداکثر شیب رمپ پارکینگ 15 درصد است و طبق قانون نظام مهندسی حداکثر شیب رمپ 15 درصد و یک متر ابتدا و انتها حداکثر شیب 10 درصد است.

14- زیرزمین پارکینگ باید دارای دسترسی مستقیم به طبقات باشد.

جهت طراحی پارکینگ به صورت حرفه‌ای و  تخصصی در دوره "طراحی و تامین پارکینگ" شرکت کنید.

در اصول طراحی پارکینگ عرض محور تا محور ستون ها برای تعداد یک-دو-سه پارکینگ به ترتیب ۳ - ۵ - ۷.۵ می باشد.

فضای توقف خودرو 2.5*5 می باشد. در صورتیکه فاصله محور ستون ها 5 متر و فاصله داخلی بین دو ستون حداقل 4.5 متر باشد، دو خودرو می توانند می توانند بین دو ستون قرار گیرند.

افزایش تعداد خودرو با افزایش فاصله داخلی ستون‌ها به ازای 2.5 متر به ازای هر خودرو بلامانع است.

ضوابط و الزامات پارکینگ‌ها
 

لینک کوتاه مطلب http://omransara.ir/p/p660
نظر خود را بنویسید

مجتبی گرجی 1401/01/20
با سلام رعایت فاصله از خط مشترک بین دو خودرو قانونا چقدر است؟مثلا اگر در پارکینگ با سه خودرو عرض هر پارکینگ ٢/٣٠ باشد هر خودرو آیا میتواند لب خط مشترک ٢/٣٠ پارک کند؟ این مانع باز شدن درب خودروها میشود ، آیا قانونا فاصله ای مثلا ٢٠-٣٠ سانت برای هر خودرو از مرز مشترک در نظر گرفته شده؟

پاسخ:

براي مشاهده پاسخ تصويري به لينك زير مراجعه بفرماييد
https://omransara.ir/storage/images/mag/Images/parking.jpeg
محمد صمدی 1400/12/21
سلام خسته نباشید پارکینگ اختصاصی اپارتمان طول و عرض چند متر است؟

پاسخ:

براي مشاهده پاسخ تصويري به لينك زير مراجعه بفرماييد
https://omransara.ir/storage/images/mag/Images/parking.jpeg
ارمیتا رضایی 1400/11/17
پارکینگ خیابانی میشه توضیح بدین فضا لازم برای پارک دوبل کنار دیوار

پاسخ:

سلام اگرسوالتان را بيشتر توضيح دهيد تا بتوانيم جواب مناسب تر خدمتتون تقديم كنيم
حسن جمیلی شبستری 1400/06/12
سلام آیا برای عرض دهانه پارکینگ ها مقررات ملی ساختمان تولرانسی در نظر گرفته است یا خیر بخصوص برای سازه اسکلت بتنی؟ مثلا عرض دهانه ستون های پارکینگ برای سه ماشین بجای ۶.۵متر۶.۴متر است. البته ستون ها پس از سنگ و سرامیک این اندازه درآمده اند . دهانه ۴.۵ متر ۴.۴۶و یکی دیگر از ۶.۵ متری ها ۶.۴۶است. کارشناس شهرداری از هرکدام یک پارکینگ حذف کرده. آیا ماده ای وجوددارد که با دادن جریمه موردرا حل کرد زیرا زمین ما توانسته حد اقل پارکینگ را تامین کند.

پاسخ:

پس از اجرا که دهانه های مفید بین دو ستون برابر با ۴.۵ متر برای دو خودرو و برای سه خودرو ۶.۵ متر است بدون در نظر گرفتن اینکه سازه فولادی یا بتنی است ۵ تا ۱۰ سانتی متر خطای کار قابل پذیرش می باشد به عنوان مثال اگر به جای ۶.۵ متر باشد ۶.۴ متر مشکلی نیست و مورد پذیرش است. علت این خطا هم کاور و پوشش و نازک کاری ستون هاست .
پرویز یحیایی 1400/02/31
با عرض درود و ادب اینجانب در آپارتمانی زندگی میکنم که در پائین ساختمان و طبق فوقانی این آپارتمان تجاری میباشد، سئوال بنده این است که آیا این تجاری ها میتوانند از پارکینگ این آپارتمان استفاده کنند ؟، در صورتی که هیچ کدوم از این تجاریها ارتباط داخلی با آپارتمان ندارند. سپاس
حمید بیگدلی 1399/11/13
با سلام در متن نوشته اید در صورتی که فاصله بین 2 ستون 6/5 متر باشد 3 پارکینگ امکان جانمایی دارد. می خواستم ببین مطابق کدام قانون و یا تبصره ای چنین چیزی می فرمایید؟؟ البته این سوال یکی از دوستانم بوده ، ممنون میشم اگه جواب بدید

پاسخ:

سلام وروز خوش
براساس بند ۴-۵-۱۰-۲-۴ مبحث چهارم مقررات ملی ساختمان ویرایش ۱۳۹۶
کرمی 1399/09/19
با سلام فاصله ین دو ستون برای پارک سه خودرو در شهر کرمانشاه چقد باید باشد

پاسخ:

با سلام
مطابق با بند 4-5-10-2-4 از مبحث چهارم مقررات ملی ویرایش سال 96: ابعاد لازم جهت توقف دو خودرو در صورتی که کنار یکدیگر قرار گیرند هریک 2.5*5 متر می باشد. هنگامی که خودروها در طول و پشت سر یکدیگر قرار می گیرند ابعاد مورد نیاز برای هریک 2.5*6 متر می باشد. در توقفگاه های سرپوشیده در صورتی که فاصله محور ستونها ۵ متر و فاصله داخلی بین دو ستون حداقل 4.5 متر باشد دو خودرو می توانند بین دو ستون قرار گیرند. افزایش تعداد خودرو با افزایش فاصله داخلی ستون ها به ازای2.5 به ازای هر خودرو بلا مانع است.

توجه بفرمایید اگر ضوابط شهرداری استان شما متفاوت است از طریق شهرداری نیز استعلام بگیرید.
حسین موحد 1398/11/29
با سلام - میخواستم بدونم که آیا ممکنه ماشین در شیب 7 درصد دور بزنه-به عبارتی ممکنه که فضای 5*5 خالی پشت ماشین شیب دار باشه ممنون میشم پاسخ بدید.
افشين 1398/11/27
سلام سازنده ساختمان ما دقيقا جلوي درب خروجي راه پله به پاركينگ مجود ٢ عدد پاركينگ تونسته بگيره با تبصره پاركينگ معلول در صورتي كه كارشناس اتش نشاني درخواست داديم اكيدا وجود ٢ پاركينگ رو غير قانوني از نظر اتش نشاني اعلام كرد پايان كار شهرداري هم ٢ ماشين رو جاگذاري نكرده و فقط يك ماشين رو مجوز داده ولي در صورتمجلس ٢ پاركينگ شده الان ما چه كار ميتونيم انجام بديم
پیمان اشرفی 1398/09/28
سلام یه سوال داشتم پارکینگ بنده در یه فضای ۶۰۵ متری هست که سه ماشین به زور جا میشه و این فضا یک ضلعش کنتور گاز ساختمان هست آیا این استاندارد هست و امکان شکایت وجود داره؟
رضا بیگدلی 1398/09/13
با سلام در متن نوشته اید در صورتی که فاصله بین 2 ستون 6/5 متر باشد 3 پارکینگ امکان جانمایی دارد. می خواستم ببین مطابق کدام قانون و یا تبصره ای چنین چیزی می فرمایید؟؟
رضا عاملی 1398/08/20
با سلام ارتفاع پارکینگ ساختمان تازه تاسیسی 180 سانتی متر است(دهنه رمپ ورودی پارکینگ) با سازنده که صحبت کردم گفت استاندارد شهرداری 180-240 سانتی متر است.سازمان نظام مهندسی هم این گفته را تایید کرد.اما اینجا 220-240 را درج کرده اید!

پاسخ:

با سلام
بر اساس مبحث چهارم مقررات ملی ساختمان ویرایش سال 96 صفحه 69 بند 4-5-10-2-1: ارتفاع مجاز توقفگاه از کف تا سطح زیرین سقف یا عناصر سازه ای زیر سقف تا پایین ترین نقطه آن ها برای توقفگاه های کوچک حداقل 2.20 متر و توقفگاه هایمتوسط و بزرگ حداقل 2.40 متر است.
همچنین بر اساس بند 4-5-10-3-6 صفحه 71:در توقفگاه های خصوصی کوچک در صورتی که ورودی مجزا برای اشخاص موجود باشد پیش بینی ورودی و خروجی سواره به ارتفاع حداقل1.95 متر الزامی است.
همچنین بر اساس بند 4-5-10-3-5: در توقفگاه های عمومی و توقفگاه های بزرگ و متوسط خصوصی رعایت حداقل ارتفاع آزاد در ورودی و خروجی به میزان 2.10 متر الزامی است.
سیدحسین راستاد 1398/06/13
سلام، مالک یک واحد در آپارتمانی سه طبقه شش واحده می باشم که ساختمان بین دو کوچه شش متری قرار دارد و دو درب پارکینگ رو به هر کدام از دو کوچه باز می شود. پارکینگ بنده یک مزاحم دارد اما در صورتی که درب کنار پارکینگ بنده بزرگتر شود (در نهایت برای دو پارکینگ مجاور هم، به 5 متر نمی رسد)، پارکینگ من به پارکینگ بدون مزاحم تبدیل می شود. حال سوال بنده این است که برای تغییر این اندازه درب نیاز به چه کار هایی می باشد که در آینده و هنگام فروش ساختمان مشکلی ایجاد نشود؟ توضیح بیشتر اینکه برای بزرگتر کردن اندازه درب نیاز به تخریب کمتر از 2 متر یک دیوار است و ستونی در این مسیر قرار ندارد و در صورت افزایش عرض درب، درب از هر دو طرف به ستون های بنا متصل خواهد شد.

پاسخ:

با سلام

با شرکت در دوره طراحی پارکینگ مختص بازار کار حرفه ای اطلاعات کامل بدست می آورید.
امیر سودمند 1398/05/24
سلام خسته نباشید به نظر شما در یک زمین شمالی به مساحت ۳۲۰ متر به عرض ۱۰ در ۴ طبقه مجموعا ۸واحد مسکونی با سقف تیرچه بلوک امکان تامین ۸ پارکینگ وجود دارد مرسی از لطف شما

پاسخ:

با سلام

با شرکت در دوره طراحی پارکینگ مختص بازار کار حرفه ای اطلاعات کامل بدست می آورید.
حمید کاشی 1398/05/23
من پارگینگ مزاحم دارم ایا در صورت موافقت صاحب پارگینگ مزاحم پارگینک او را میتوانم بخرم ودر سند خودم درج کنم

پاسخ:

با سلام

با شرکت در دوره طراحی پارکینگ مختص بازار کار حرفه ای اطلاعات کامل بدست می آورید.
مهرداد 1398/05/02
با سلام وقت بخیر، سند خونه جدید صادر گردید است واحد نوسلز است در سند انداره دهنه پارکینگ 2.2 متر نوشته شده است و موقع پارک هم مشکل فضا برای پارک ماشین هستش ، آیا امکان پیگیری و شکایت از سازنده در خصوص این که دهنه ی پارکینگ کمتر از حد استاندارد هست را دارم ؟

پاسخ:

با سلام

با شرکت در دوره طراحی پارکینگ مختص بازار کار حرفه ای اطلاعات کامل بدست می آورید.
جواد نجاتی پور 1398/04/31
با سلام و احترام ممنون میشوم جواب من را بدهید . ۱- فاصله آکس به آکس هر پارکینگ بصورت استاندارد چقدر هست ۲- آیا فروشنده میتواند مساحت پارکینگ را جوری تقسیم نماید که برای تردد هیچ فضایی بین ماشینهای پارک شده نباشد ۳- آیا قزوشنده میتواند پارکینگها را به هر شکل خواست تقسیم کند و بصورت دلبخواه هر پارکینگی را در سند بنام خریدار ها بزند۴- مساحت استاندارد پارکینگ چقدر میباشد

پاسخ:

با سلام

با شرکت در دوره طراحی پارکینگ مختص بازار کار حرفه ای اطلاعات کامل بدست می آورید.
جواد نجاتي پور 1398/04/31
يك طبقه از ساختمان شش طبقه و شش واحدي را خريداري كرده ام در مبايعه نامه شماره پاركينگ ذكر نشده و فروشنده پاركينگي با ريموت درب پاركينگ را تحويل من داد بعد از مدتها فروشنده كه يك واحد فروش نرفته در ساختمان داشت ااز غيبت من استفاده كرده و اتومبيلي را در همان پاركينگ پارك نمود و الان اظهار ميدارند پاركينگ ديگري در سند براي واحد من كه در طبقه پنجم هست زده شده حال سوال دارم ١-آيا فروشنده ميتواند بدون هيچ ترتيبي پاركينگها را بين واحدها تقسيم كند ٢-آيا استشهاديه همسايگان مبني بر اينكه از روز خريد كدام پاركينگ در تملك و تصرف من بوده به كار محاكم قضايي براي تملك مجدد پاركينگم مي آيد ٣-فروشنده اظهار ميدارد در سمتي كه در سند پاركينگ بنام من خورده سه پاركينگ وجود دارد در صورتيكه اگر هم زمان سه ماشين باشند امكان پياده شدن از خودرو وجود ندارد آيا قانونا سه پاركينگ محاسبه ميشود و نبايد فاصله اي براي عبور و مرور و پياده شدن براي سرنشينان خودروها وجود داشته باشد ممنون ميشوم پاسخم را ايميل كنيد
اسماعیل گل محمدی 1398/04/30
سلام وقت بخیر . اگر ممکنه فاصله قانونی بین دو خودرو در پارکینگهای ۵ متری از ستون به ستون و پارکینگهای ۴.۸۰ متری از ستون به ستون را بفرمائید. منظور اینه که هردو خودرو که همزمان نمیتونند در خط وسط پارک کنند و یه حد فاصله ای بین خط و وسط دو خودرو باید باشه که اگه این فاصله را در پارکینگهای به ابعاد عرض کردم بفرمائید ممنون میشم

پاسخ:

با سلام

با شرکت در دوره طراحی پارکینگ مختص بازار کار حرفه ای اطلاعات کامل بدست می آورید.
فراز رهبر 1398/03/19
سلام و وقت بخیر یک سوال داشتم از خدمتتون ممنون میشم محبت کنید پاسخ دهید ملک بنده یک پارکینگ با درب اختصاصی دارد ولی چون برای ورود با پارکینگ باید دور گرفت و عرض کوچه کم است نیاز است که کمی درب را بزرگتر کنم. عرض درب فعلی 3 متر است و حدود 50 سانت راه دارد که درب را بزرگتر کنم. میخواستم بدونم برای عرض درب هم محدودیتی وجود دارد؟ میتونم درب 3 متری را تبدیل به درب 3 متر و 50 سانتی کنم؟

پاسخ:

سلام
حداقل عرض درب ورود خودرو 3 متر هست تحت شرایط خاص می تواند افزایش پیدا کند
به شرط اینکه مشکلی در داخل پارکینگ برای توقف و عبور و مرور افراد و تداخل پیاده و سواره در داخل پارکینگ پیش نیاید می تواند افزایش یابد
البته در مرحله تغییر اندازه درب باید سریع انجام شود که با مامورین بازدید شهرداری مشکل ایجاد نشود
البته در بافت فرسوده با توجه به عرض معبر و بر کم ساختمان می تواند به 2/5 متر هم کاهش یابد
برای توقفگاه های بافت فرسوده تحت شرایط خاص برای ورود و خروج دو خودرو کنار هم اندازه درب تا 4/5 متر هم افزایش می یابد
امیر 1397/12/03
سلام من مالک ۱ واحد آپارتمان ۵ واحدی هستم ۱ سوال داشتم در خصوص پارک ماشین بر طبق سند حدود و مشخصات پارکینگ مشخص شده و روی زمین خط کشی شده سوال من این است که ماشین دقیقا کجا باید پارک کنیم؟ یعنی روی خط مرزی که با پارکینگ همسایه است پارک کنیم؟ یا وسط ۲ خط خودمان باید پارک کنیم؟

پاسخ:


معمولا ماشین ها بین خطوط قرار میگیره و این خط کشی بستگی به نحوه اجرا داره و ممکن هست که درست یا نادرست خط کشی شده باشه
برای توقف دو خودرو کنار هم فاصله مفید بین دو ستون 4/5 متر
و فاصله مفید توقف سه خودرو بین دو ستون یا دو دیوار 6/5 متر هست

برای شهرداری و نظام مهندسی ملاک خط کشی کف نیست و فاصله بین ستون ها و دیوارها ملاک هست

محل توقف یک خودرو 2/5 در 5 متر بین دو ستون است و بین دو دیوار 3 در 5 متر هست

بنابر این ملاک توقف خودروها کنار هم محل خط کشی نیست در ساختمانهای کوچک چون ممکن است ابعاد استاندارد رعایت نشده باشد

ابعاد استاندارد پشت تا پشت خط کشی های روی کف باید مطابق با اندازه های گفته شده در بالا باشد
حسینعلی اوبایی 1397/10/11
باسلام درصورت امکان جواب بنده رابدهید ممنون میشوم ارتفاع پارکینگ منزل بنده2/10میباشدجنب خانه ماپارکینگ بهارتفاع 2/60میسازندایاخلاف نیست درصورتی که کل زمین 140متر بیشتر نیست باتشکر

پاسخ:

سلام ارتفاع مفید پارکینگ در همکف و زیرزمینها 240 سانتیمتر هست و بیش از این مقدار مجاز نیست

اگر تعداد محل توقف خودرو بین یک الی سه خودرو باشد ارتفاع می تواند 220 سانتیمتر به صورت مفید باشد و اگر بیش از سه محل توقف باشد ارتفاع مفید 240 سانتیمتر است

برنده نهمین جشنواره وب و موبایل ایران در سال 1395 به انتخاب داوران