لوگو

سرا

مباحث مقررات ملی ساختمان با رویکرد مدیریت انرژی

مباحث مقررات ملی ساختمان با رویکرد مدیریت انرژی

مدیرکل دفتر مقررات ملی و کنترل ساختمان با اعلام اینکه بازنگری مباحث ۱۲، ۱۵، ۱۷ و تدوین مبحث ۲۴ مقررات ملی ساختمان با عنوان ارزیابی و بهسازی ساختمان انجام شده و آماده ابلاغ است، از تغییر رویکرد در بازنگری مباحث مقررات ملی ساختمان با تمرکز بر مدیریت مصرف انرژی در ساختمان‌ها خبر داد.

مباحث ۱۲ و ۲۴ و ۲۵ مقررات ملی ساختمان آماده ابلاغ

حامد مانی‌فر مدیرکل دفتر مقررات ملی و کنترل ساختمان به تشریح برخی از اقدامات آن دفتر در بازنگری و تدوین مقررات ملی ساختمان پرداخت و گفت:

بازنگری مبحث ۱۲ مقررات ملی و کنترل ساختمان تحت‌عنوان ایمنی در حین اجرا، مبحث ۲۴ تحت‌عنوان ارزیابی و بهسازی ساختمان‌های موجود به اتمام رسیده و آماده ابلاغ است.

به گفته وی، مبحث بیست و پنجم نیز تحت‌عنوان «انطباق شهری ساختمان‌ها» تدوین شده و آماده بررسی و تصویب در شورای تدوین است و مبحث ۱۵ نیز تحت‌عنوان «آسانسور و پلکان برقی» بازنگری نیز در نوبت بررسی در شورای تدوین است.

آغاز بازنگری مباحث ۱۳، ۱۴ و ۱۶ مقررات ملی و کنترل ساختمان

مانی‌فر از آغاز بازنگری مباحث ۱۳ (طرح و اجرای تأسیسات برقی ساختمان‌ها)، ۱۴ (تأسیسات مکانیکی) و ۱۶ (تأسیسات بهداشتی ساختمان) نیز خبر داد.

بازنگری و تدوین مقررات ملی و کنترل ساختمان با رویکرد صرفه‌جویی در مصرف انرژی

این مقام مسئول تصریح‌کرد: در بازنگری این مباحث موضوعاتی که این بار برای ما بسیار حائز اهمیت است توجه به محیط‌زیست و مدیریت انرژی در ساختمان است. این توجه به حدی است که در ویرایش‌های جدید سایر مباحث مقررات ملی و کنترل ساختمان به‌ویژه مباحثی که در حوزه تأسیسات ساختمانی هستند، ضرورت مدیریت مصرف انرژی مورد تأکید قرار خواهد گرفت است.

مانی‌فر توضیح داد: در ویرایش جدید مبحث ۱۳ (طرح و اجرای تأسیسات برقی ساختمان) موضوع استفاده از انرژی خورشید و ضرورت استفاده از آن در ساختمان و در مبحث مرتبط با تأسیسات مکانیکی و بهداشتی موضوع بازچرخانی آب، ضرورت استفاده از برخی تجهیزات و روش‌های مناسب برای صرفه‌جویی یا کاهش مصرف، همچون ضرورت استفاده از پمپ‌ها و الکترو موتورهای دور متغیر به‌جای دور ثابت مورد تأکید است.

همچنین، ضرورت استفاده از انرژیمتر در ساختمان‌ها، ضرورت استفاده از سنسورهای حرارتی که تأسیسات ساختمان را به‌طور هوشمند مدیریت می‌کند نیز در تدوین و بازنگری مباحث مقررات ملی و کنترل ساختمان مورد توجه ویژه قرار گرفته است.

وی رویکرد جدید تدوین و بازنگری مقررات ملی و کنترل ساختمان را در مجموع شامل اقداماتی دانست که ساختمان را به‌ویژه در بخش تأسیسات به‌سمت ساختمان هوشمند هدایت می‌کنند و تلاش دارند تا مدیریت انرژی در ساختمان‌ها محقق شود.

رویکرد تدوین و بازنگری مباحث مقررات ملی و کنترل ساختمان مدیریت انرژی در ساختمان‌هاست

مانی‌فر تصریح‌کرد: در این رویکرد صرفاً به‌دنبال صرفه‌جویی نیستیم بلکه به‌دنبال مدیریت انرژی هستیم. در فرآیند مدیریت انرژی، ساختمان فقط مصرف‌کننده نیست بلکه ساختمان هم تولیدکننده و هم مصرف‌کننده است.

تلاش می‌کنیم به‌نحوی اقدامات را انجام بدهیم که ساختمان به‌عنوان واحد تولیدی حوزه انرژی در نظر گرفته شود.

وی از ارتقای جایگاه مبحث ۱۹ مقررات ملی و کنترل ساختمان خبر داد و گفت: در بازنگری جدید این مبحث راهبردهای کلانی مطرح می‌شود و سایر مباحث تلاش می‌کنند تا آن راهبردها را عملیاتی و اجرایی کنند.  

مانی‌فر ضمن اعلام این خبر که جلسات منظم و هفتگی برای تدوین و بازنگری مباحث مقررات ملی و کنترل ساختمان تشکیل‌می‌شود، گفت: تشکیل جلسات مشترک برای مباحث تأسیسات الکتریکی، تأسیسات برقی و بهداشتی با حوزه انرژی به‌منظور تبادل اطلاعات در اینوحوزه‌ها انجام شده‌است و هدف از برگزاری جلسات این است تا سرخط‌های مطرح شده در مباحث مقررات ملی، مورد توجه قرار بگیرد.

مبحث ۱۷ با تمرکز بر تجهیزات گازسوز کم مصرف تدوین و بازنگری شد

به گفته وی، بازنگری مبحث ۱۷ مقررات ملی ساختمان تحت‌عنوان «طراحی و اجرای سامانه گاز طبیعی در ساختمان‌ها»، در ماه‌های گذشته از طریق برگزاری جلسات و بازدید از کارخانجات تولیدی که بخاری‌های گازسوز با راندمان بالا تولید می‌کنند انجام شده‌است.

مانی فر گفت: ساختار مبحث ۱۷ را تغییر دادیم و یک ساختار ساده‌تر و قابل استفاده تری را نسبت به گذشته تدوین کرده‌ایم. در آن مبحث ضوابطی را در ارتباط با تجهیزات گازسوز کم مصرف پیش‌بینی کردیم به‌طوری که هم صنابع حمایت شوند و هم کاهش مصرف انرژی داشته‌باشیم. این مبحث نیز آماده ابلاغ است.

با مراجعه به صفحه «دانلود مباحث مقررات ملی ساختمان» آخرین ویرایش‌ها را به صورت رایگان دانلود کنید.