لوگو

سرا

ثبت‌نام آزمون کارشناسی رسمی دادگستری و قوه قضاییه سال ۱۴۰۲

ثبت‌نام آزمون کارشناسی رسمی دادگستری و قوه قضاییه سال ۱۴۰۲

آزمون کارشناسی رسمی به صورت متوسط هر ساله توسط کانون کارشناسان رسمی دادگستری یا مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران قوه قضاییه برگزار می‌شود. آخرین آزمون بهمن‌ماه سال ۱۴۰۰، توسط کانون کارشناسان دادگستری برگزار شد.

زمان برگزاری آزمون کارشناسی رسمی اعلام شد:

بر اساس اطلاعیه‌ای که توسط سایت مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران قوه قضاییه منتشر شد، آزمون آینده کارشناسی رسمی قوه قضاییه روز جمعه ۱۲ آبان برگزار می‌شود.

این آزمون برای رشته‌های مختلف ارائه می‌شود و داوطلبانی که قصد شرکت در آزمون را دارند، می‌توانند در تاریخ اعلام شده برای ثبت‌نام از طریق سایت سازمان سنجش اقدام نمایند.

رئیس شورای عالی کانون کارشناسان رسمی دادگستری در سخنانی از برنامه این کانون برای برگزاری آزمون کارشناسی رسمی دادگستری در ۱۵ دی ماه سال ۱۴۰۲ با هماهنگی سازمان سنجش و آموزش کشور در چارچوب قانون تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار خبر داد.

بنابراین در سال ۱۴۰۲ دو آزمون کارشناسی رسمی توسط نهاد‌های مربوطه برگزار خواهد شد:

عنوان آزمونزمان برگزاری آزمونزمان ثبت‌نامتمدید زمان ثبت‌نام
کارشناسی رسمی دادگستری (جـدید)۱۵ دی ماه ۱۴۰۲۱ آبان تا ۷ آبان ماهتا یکشنبه ۱۴ آبان
کارشناسی رسمی قوه قضاییه
(ثبت‌نام خاتمه یافت)
۱۲ آبان ماه ۱۴۰۲۲۹ شهریور تا ۵ مهر ماهتا دوشنبه ۱۰ مهر

ثبت‌نام آزمون کارشناسی رسمی:

به اطلاع متقاضیان محترم حرفه کارشناسی رسمی دادگستری می‌رساند، ثبت نام آزمون دادگستری سال ۱۴۰۲ از روز دوشنبه اول آبان، مصادف با روز کارشناس تا تاریخ ۱۴۰۲/۰۸/۰۷ به مدت یک هفته از طریق سایت سازمان سنجش صورت می‌گیرد.

بر این اساس متقاضیان اخذ پروانه کارشناسی رسمی دادگستری جهت شرکت در آزمون سال ۱۴۰۲ می‌توانند از روز دوشنبه به ۱ آبان ماه لغایت روز یکشنبه ۷ آبان ماه با مراجعه به درگاه اطلاع‌رسانی سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی www.sanjesh.org نسبت به دریافت و مطالعه دقیق دفترچه راهنما از آن درگاه و ثبت نام در این آزمون اقدام نمایند.

پیش از این مرحله از ثبت‌نام، مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضاییه، در اجرای بند «ب» ماده ۴ آیین نامه اجرایی ماده ۱۸۷ قانون برنامه سوم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی مصوب ۱۳۹۷/۱۱/۲۹ و طبق تبصره یک ماده ۴ قانون تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار مصوب ۱۴۰۰/۱۲/۲۴ مجلس شورای اسلامی در سال ۱۴۰۲ نسبت به برگزاری آزمون کارشناسی رسمی اقدام نموده است.

بر این اساس نیز متقاضیان اخذ پروانه کارشناسی رسمی قوه قضاییه جهت شرکت در آزمون سال ۱۴۰۲ از روز چهارشنبه ۲۹ شهریور ماه لغایت روز چهارشنبه ۵ مهر ماه با مراجعه به درگاه اطلاع‌رسانی سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی www.sanjesh.org نسبت به دریافت و مطالعه دقیق دفترچه راهنما از آن درگاه و ثبت نام در این آزمون اقدام نموده‌اند.

آزمون کارشناسی رسمی قوه قضاییه برای همه متقاضیان در روز جمعه ۱۲ آبان برگزار خواهد شد.

زمان برگزاری آزمون کارشناسی رسمی دادگستری نیز ۱۵ دی ماه است.

لینک ثبت‌نام آزمون کارشناسی رسمی دادگستری سال ۱۴۰۲

لینک ثبت‌نام آزمون کارشناسی رسمی قوه قضاییه سال ۱۴۰۲ (فرصت ثبت‌نام خاتمه یافته است.)

دانلود دفترچه راهنمای آزمون کارشناسی رسمی

پیش از ثبت‌نام در آزمون، تمام داوطلبان می‌بایست دفترچه راهنمای آزمون کارشناسی رسمی را که در سایت سازمان سنجش منتشر شده است را دانلود کرده و به دقت مطالعه نمایند.

در این دفترچه کلیه نکات مربوط به شرایط ثبت‌نام آزمون، امتیازات و سهمیه‌های قانونی، مراحل ثبت‌نام، مواد امتحانی و رشته‌های امتحانی و … ذکر شده است.

راهنمای جامع آزمون کارشناسی رسمی

علاوه بر دفترچه راهنمای آزمون، شما مهندسان رشته‌های عمران و معماری می‌توانید دفترچه «راهنمای جامع آزمون کارشناسی رسمی راه و ساختمان» که توسط موسسه سرا منتشر شده است را به صورت رایگان دانلود کنید.

اصلاحیه‌ دفترچه ثبت‌نام آزمون کارشناسی رسمی سال ۱۴۰۲ (قوه قضاییه)

اصلاحیه‌ بخش سوم مراحل ثبت‌نام آزمون کارشناسی رسمی

 • ردیف (۲) مندرج در صفحه (۳) دفترچه راهنمای ثبت‌نام به شرح ذیل اصلاح می‌شود:
  متقاضیان در هنگام ثبت‌نام، حق انتخاب صرفاً یک رشته در یک حوزه قضائی به عنوان محل خدمت را دارند.

اصلاحیات رشته‌های آزمون کارشناسی رسمی

 • کد و عنوان رشته تحصیلی مهندسی علوم دامی (کد ۸۲۲)، به رشته کارشناسی دامپروری و دامپزشکی (کد ۱۵۰) اضافه می‌شود.
 • در رشته کارشناسی حوادث ناشی از کار و بهداشت حرفه‌ای (کد ۱۲۶) در ستون سابقه کار برای تمامی رشته‌های تحصیلی عنوان بازرس تامین اجتماعی به بازرسان کار وزارت کار اصلاح می‌شود.
 • کد و عنوان رشته تحصیلی مهندسی صنایع (گرایش مهندسی مالی) (کد ۵۹۴) از رشته کارشناسی امور مالیاتی (کد ۱۱۰) حذف می‌شود.
 • در رشته کارشناسی آتش نشانی و آتش سوزی (کد ۱۲۵) در ستون سابقه کار برای کلیه سوابق ۱۰، ۱۵ و ۲۰ سال عبارت داشتن دانشنامه کارشناسی مرتبط و ۵ سال تمام سابقه تجربی مرتبط با رشته کارشناسی از زمان فارغ التحصیلی تا زمان ثبت نام (تشخیص سابقه کار مرتبط به عهده مرکز می‌باشد) اضافه می‌شود.
 • رشته تحصیلی جغرافیا گرایش برنامه ریزی شهری (کد ۸۲۳)، به رشته کارشناسی شهرسازی و برنامه ریزی شهری (کد ۱۲۴) اضافه می‌شود.
 • رشته تحصیلی مهندسی مالی (کد ۵۴۰) به رشته‌های کارشناسی امور مالیاتی (کد ۱۱۰) و بورس و اوراق بهادار (کد ۱۱۲) اضافه می‌شود.
 • رشته تحصیلی مدیریت صنعتی (کد ۵۹۲) به رشته کارشناسی حسابداری و حسابرسی (کد ۱۰۶) اضافه می‌شود.
 • تمامی رشته‌های تحصیلی (کد ۵۲۲)، (با ارائه ۱۰ سال سابقه از اداره آگاهی به صورت مستمر و یا ۵ سال مستمر از اداره تشخیص هویت) به رشته کارشناسی تشخیص اصالت خط، امضا و اثر انگشت (کد ۱۱۵) اضافه می‌شود.

اصلاحیه‌های مربوط به قسمت مباحث و سرفصل‌های آزمون کارشناسی رسمی

 • در رشته کارشناسی مهندسی برق، ماشین آلات و تاسیسات کارخانجات (کد ۱۱۹) مباحث و سرفصل‌های ذیل به کارشناسی مهندسی برق، ماشین آلات و تاسیسات کارخانجات (کد ۱۱۹) اضافه می‌شود:
  ۱- سیستم‌های تصفیه آب و پساب و شبکه دفع فاضلاب.
  ۲- آشنایی با وضعیت بازار قیمت ماشین آلات.
  ۳- قراردادهای مهندسی، ساخت و بهره برداری.
  ۴- آشنایی با مقررات مربوط به فهرست بها و شرایط عمومی پیمان.

شرایط ثبت‌نام در آزمون کارشناسی رسمی چیست؟

هر داوطلبی که قصد شرکت در آزمون را دارد، باید موارد یازده‌گانه از شرایط اخذ پروانه کارشناسی رسمی قوه قضاییه یا دادگستری را دارا باشد تا مجوز شرکت در آزمون برای او صادر شود. در صورتی که داوطلبی فاقد تمام این شروط باشد، قبولی او در آزمون کتبی مورد قبول واقع نخواهد شد و امکان اخذ پروانه را نخواهد داشت.

مجموعه‌ی این شروط به همراه رشته‌های تحصیلی مجاز برای شرکت در آزمون کارشناسی رسمی قوه قضاییه را در صفحه «شرایط آزمون کارشناسی رسمی» و برای آزمون کارشناسی رسمی دادگستری در صفحه «شرایط آزمون کارشناسی رسمی دادگستری» مطالعه کنید.

مدارک مورد نیاز برای ثبت‌نام آزمون کارشناسی رسمی

 1. متقاضیان ثبت نام در آزمون کارشناسی رسمی قوه قضاییه در صورت داشتن شرایط مندرج در دفترچه راهنمای ثبت نام باید با مراجعه به درگاه اطلاع‌رسانی سازمان سنجش آموزش کشور نسبت به ثبت‌نام اقدام نمایند.

در پایان ثبت‌نام به هر یک از داوطلبان کد رهگیری ارائه خواهد شد که داوطلبان لازم است تا پایان کلیه مراحل آزمون این کد را نزد خود نگهداری نمایند. ضمناً یادآور می‌شود ثبت‌نام منحصراً به صورت الکترونیکی است و داوطلبان باید از طریق درگاه مذکور نسبت به ثبت‌نام در آزمون اقدام نمایند و ثبت‌نام به غیر از روش فوق غیر قابل قبول است.

 1. متقاضیان در هنگام ثبت‌نام، حق انتخاب صرفاً یک رشته در یک حوزه قضایی (داوطلبان باید بومی استان انتخابی باشند) به عنوان محل خدمت را دارند.
 2. پرداخت هزینه ثبت نام به صورت اینترنتی: متقاضیان واجد شرایط لازم است نسبت به پرداخت وجه ثبت‌نام به مبلغ ۶۰۰ هزار تومان به صورت الکترونیکی از طریق کارت‌های بانکی متصل به شبکه شتاب اقدام نمایند.

داوطلبان محترم لازم است تصویر اسكن شده مدارک زیر را در هنگام ثبت نام در سامانه بارگذاری نمایند:

 1. عکس پرسنلی با مشخصات زیر:
  عکس ۳ * ۴ رنگی پرسنلی تمام رخ با زمینه سفید که در سال ۱۴۰۲ گرفته شده باشد (با رعایت تمام شئونات اسلامی) و اندازه آن حداقل ۳۰۰ در ۳۰۰ پیکسل باشد و حجم فایل ذخیره شده آن نباید از ۱۵ کیلوبایت کمتر و از ۷۰ کیلوبایت بیشتر باشد. تصویر داوطلب باید واضح، مشخص و فاقد اثر مهر، منگنه و هرگونه لكه باشد، حاشیه‌های اضافه عكس اسكن شده باید حذف شده باشد.
 2. گواهی فراغت از تحصیل: در مقطع كارشناسی رشته‌های مرتبط یا دانشنامه كارشناسی (بارگذاری گواهی فراغت از تحصیل برای مدارک بالاتر از لیسانس نیز امكان دارد ولی شرط لازم جهت شركت در آزمون داشتن مدرک كارشناسی مرتبط با نوع رشته انتخابی در آزمون است.)
 3. مدرک نشان دهنده وضعیت نظام وظیفه برای آقایان کارت پایان خدمت یا گواهی معافیت (تا زمان ثبت‌نام)
 4. پروانه کارشناسی رسمی (ویژه دارندگان پروانه کارشناسی رسمی که برای تغییر حوزه قضایی، در آزمون شرکت می‌کنند)

تمام تصاویر و مدارک فوق باید در قالب jpg ذخیره شده باشند.

پس از ثبت‌نام در آزمون، به صفحه منابع آزمون کارشناسی رسمی بروید تا لیستی از به‌روزترین مباحث و کتاب‌ها را مشاهده کنید و با آمادگی کامل به استقبال آزمون بروید.

آمادگی آزمون کارشناس رسمی راه و ساختمان

آمادگی آزمون کارشناس رسمی راه و ساختمان

دوره‌های جامع آمادگی آزمون کارشناسی رسمی قوه قضاییه و دادگستری سرا، ویژه آزمون‌های سال ۱۴۰۲ آغاز شده و شما هم می‌توانید با شرکت در این دوره برای آزمون‌های پیش رو آماده شوید.

مشاهده

تمدید زمان ثبت‌نام آزمون کارشناسی رسمی:

عموما در تمامی آزمون‌های استخدامی، بعد از اتمام مدت زمان ثبت‌نام اولیه، زمان ثبت‌نام مجدد تمدید می‌گردد و داوطلبان چند روز دیگر فرصت اقدام برای ثبت‌نام را خواهند داشت.

در حال حاضر تاریخ ثبت‌نام آزمون کارشناسی رسمی دادگستری تا تا یکشنبه ۱۴ آبان تمدید شد و داوطلبان می‌بایست تا تا پایان روز یکشنبه ثبت‌نام خود را قطعی کنند.

توجه داشته باشید که بهتر است شما در مهلت تعیین شده ثبت‌نام خود را انجام داده و از موکول نمودن آن به روزهای پایانی خودداری نمایید.

برخی از داوطلبان بخشی از فرآیند ثبت‌نام را آغاز می‌کنند و به منظور بررسی برخی جزئیات، آن را نیمه کاره رها می‌کنند تا بعد از بررسی‌های خود فرآیند ثبت‌نام را تکمیل نمایند؛ در صورتی که زمان ثبت‌نام به اتمام برسد و ثبت‌نام خود را تکمیل نکرده باشید، شما امکان شرکت در آزمون را نخواهید داشت و وجوه پرداختی شما توسط سازمان سنجش نیز مسترد نخواهد شد.