با خیال راحت حل کن؛ همه تستای فولاد، توی آزمون مرداد!

لوگو

سرا

سیستم‌های انجام پروژه

با تاکید به شرح روش های اجرا

گواهینامه‌ی سرا

جزوات آموزشی

بازپخش ویدیوها

پشتیبانی آموزشی

سیستم‌های انجام پروژه

با تاکید به شرح روش های اجرا

 • سیستم‌های انجام پروژه به چند روش مختلف اجرا می‌شود. مهم‌ترین روش‌های اجرای پروژه‌ها که در ادامه به توضیح آن‌ها می‌پردازیم عبارت‌اند از:
 • ۱- امانی
 • ۲-درصدی
 • قیمت واحد
 • فهرست بهاء (بدون مصالح یا با مصالح)
 • ۵-پیمان مدیریتی (MC)
 • ساخت، بهره برداری، انتقال (BOT)
 • خرید و نصب
 • طراحی، خرید (تدارکات)، اجرا (EPC) یا طرح و ساخت

۱- سیستم‌های انجام پروژه – روش امانی:

در این روش کارفرما با توجه به دارا بون دانش فنی پروژه، افراد متخصص و ماشین آلات مورد نیاز، پروژه را بصورت خود اجرا تقبل می‌کند در این حالت کارفرما معمولاً پروژه را به عملیات کوچکتری تقسیم نموده و بر اساس عقد قراردادهای کوچک، هر فعالیت را به یک گروه یا نفر از کارگران فنی و اجرایی واگذار نموده و یا با استخدام عده‌ای کارگر روز مزد و یک نفر معمار یا سر کارگر عملیات را پیش می‌برد.

دراین روش قراردادها بر اساس قیمت واحد یا با مصالح و یا بدون مصالح تنظیم می‌گردد و در صورتی که قرارداد بدون مصالح باشد تیمی از کارفرما تدارکات و خرید بهترین مصالح از بازار را با اخذ استعلام (حداقل سه فروشنده) انجام میدهد.

سرپرستی، نظارت و کنترل کارهای در دست اجرا در این روش به وسیله مهندسین یا تکنسین صورت می‌گیرد.

۲- سیستم‌های انجام پروژه – روش درصدی:

در این روش کارگاه بدون مصالح یا با مصالح به دست افراد یا شرکت واگذار می‌شود و دستمزد مجری پس از اتمام کار طبق توافق قبلی بر اساس درصدی از مبلغ مصرف شده (که شامل دستمزد و خرید می‌باشد) محاسبه و پرداخت می‌شود.

قرارداد این قبیل کارها باید کامل و جامع باشد و نقشه‌های اجرایی هم قبل از عقد قرارداد مورد بازبینی قرارگرفته و برآورد دقیق احجام و مقادیر ضمیمه قرارداد شود، نظارت کارفرما بر عملیات اجرایی و مخارج صرف شده می‌بایست دقیق و مورد اطمینان باشد.

۳- سیستم‌های انجام پروژه – قیمت واحد:

در این روش پیمانکار قیمت اجرا پروژه را بر اساس قیمت واحد (به عنوان مثال متر مربعی برای ساختمان، کیلومتری برای لوله کشی و. .) پیشنهاد می‌نماید.

۴- سیستم‌های انجام پروژه – فهرست بهاء (بدون مصالح یا با مصالح):

در این روش بر اساس قیمت بدست آمده از برآورد احجام کار و ارقام فهرست‌های بهاء موجود، با شرکت‌های ذی صلاح قرارداد منعقد می‌شود. این روش از سال‌ها قبل تا کنون طبق ضوابط و مقرراتی مدون، اجرا می‌گردد و به همین لحاظ، تکاملی در زمینه بخشنامه‌ها و دستور العمل‌ها پیدا نموده است که این موضوع سبب شده بین مهندسین و شرکت‌ها تجارب زیادی کسب شود و حتی نرم افزارهای کامپیوتری (تکسا، تدبیر و …) جهت تهیه صورت وضعیت و دیگر موارد مرتبط در این زمینه ارائه شده است.

۵- سیستم‌های انجام پروژه – پیمان مدیریتی (MC):

این روش مخفف دو کلمه Management Contract است که در این روش کلیه عملیات اجرایی کار و عقد قراردادهای دست دوم به شخص یا شرکت واجد صلاحیت واگذار می‌شود و درصدی برای طرف قرارداد به عنوان دستمزد در نظر گفته می‌شود.

۶- سیستم‌های انجام پروژه – ساخت، بهره برداری، انتقال (BOT):

این روش مخفف سه کلمه Build ،Operate ،Transfer می‌باشد.
این روش از جمله جدیدترین پیمان‌های تامین مالی می‌باشد که یک پیمانکار مسئولیت طراحی، اجرا و تامین مالی پروژه را داشته و برای مدت مشخصی پس از پایان اجرا، از آن تاسیسات بهره برداری کرده و پس از اتمام مدت قرارداد تاسیسات را به کارفرما منتقل می‌نماید.

۷- سیستم‌های انجام پروژه – خرید و نصب:

این روش بیشتر برای اجرای انبارها، راه اندازی دستگاه‌های بزرگ صنعتی و موتورخانه‌ها و دیگر پروزه‌های صنعتی قابل اجرا است.
در این روش طی دو قرار جداگانه با عنوان‌های «تهیه و خرید تجهیزات» و سپس «نصب تجهیزات» پروژه اجرا می‌شود که نصب تجهیزات می‌تواند توسط همان فروشنده یا عوامل وی یا طی قرارداد جداگانه‌ای با شرکت دیگری صورت می‌گیرد.

۸- سیستم‌های انجام پروژه – طرح و ساخت (EPC):

این روش مخفف سه کلمه Engineering، Procurement، Construction به معنی مهندسی، تدارکات و اجرا می‌باشد.
پروژه EPC پروژه‌ای است که در آن پس از اینکه کارفرما با یک شرکت مشاور، طرح اولیه (پایه) خود را به عنوان پروژه هدف طراحی نمود، با برگزاری مناقصه، انجام سه فاز اساسی پروژه یعنی طراحی تفصیلی، انجام خریدهای لازم برای تامین تجهیزات پروژه و انجام فاز اجرا به برنده مناقصه واگذار می‌نماید.

 1. ثبت‌نام اینترنتی: به صورت آنلاین ثبت‌نام خود در دوره را انجام دهید. برای این کار ابتدا نوع برگزاری دوره خود را از لیست انتخاب کرده و سپس دکمه «ثبـت‌نام» را بزنید.
 1. ثبت‌نام تلفنی: جهت دریافت مشاوره تلفنی از کارشناسان سرا، با شماره‌های زیر تماس بگیرید:

تماس با سـرا : 0212263871302122638714 (جهت برقراری تماس با موبایل، روی شماره‌ها بزنید)

 1. ثبت‌نام حضوری: جهت ثبت‌نام حضوری در دوره‌ها، در ساعات اداری ۹ تا ۱۸ به دفتر موسسه سرا مراجعه بفرمایید:

تهران، خیابان شریعتی، خیابان کلاهدوز (دولت)، خیابان جلالی، پلاک ۲۰، طبقه سوم، واحد ۳ (موسسه سرا)

شیوه برگزاری کلاس‌های آنلاین:

تمامی کلاس‌های آنلاین در فضای اسکای روم، از طریق نرم‌افزار اختصاصی موسسه سرا برگزار می‌شود.

شرکت در کلاس‌ آنلاین تنها از طریق کامپیوتر یا لپتاپ (سیستم عامل ویندوز) صورت می‌گیرد.

(از طریق موبایل و تبلت امکان‌پذیر نیست)

سرفصل‌ها

 • روشهای انعقاد پیمان
 • روش های اجرای پروژه (شرح روش های امانی، سه عاملی متعارف، چهار عاملی، روش طرح و ساخت EPC صنعتی و غیرصنعتی، انواع روش های مشارکت عمومی و خصوصی)
 • روش های پرداخت در پروژه
 • روش های تامین مالی پروژه

امکان ثبت‌ نام اقساطی

جهت تسهیل شرایط پرداخت برای مهندسان، امکان ثبت‌ نام اقساطی برای دوره‌های آموزشی سرا (بالای پنج میلیون تومان) فراهم شده است. شما می‌توانید ۶۰% مبلغ دوره را تا روز شروع دوره پرداخت نموده و ۴۰% باقی‌مانده هزینه را به صورت چک در طول دوره پرداخت کنید. برای پرداخت اقساطی، در فرم ثبت‌ نام گزینه‌ی «۶۰%» را انتخاب کنید.

تا ۴۰٪ تخفیف دانشجویی

علاقه‌مندان به طراحی سازه‌های خاص می‌توانند با حداکثر ۴۰٪ تخفیف دانشجویی در دوره جامع «طراحی سازه‌های بلند» ثبت‌نام کرده و نکات مهم طراحی لرزه‌ای این سازه‌های خاص را آموزش ببینند.

ثبت‌نام