call_end 021-22638713

پادکست خوان شو، صدای خود را برای مقالات علمی ثبت کن و چشم نابینایان باش!

  • در دسته :بلاگ
  • بازدید807
  • منتشر شده در : 06 آبان 1397

پانزدهم اکتبر همزمان با 23 مهرماه، روز جهانی عصای سفید نامگذاری شده است.

مردم سراسر دنیا هر ساله در این روز، حقوق افراد نابینا و کم بینای جامعه را به همگان یادآور می شوند.

روز جهانی عصای سفید

افراد کم بینا یا نابینا دچار مشکلات و محدودیت هایی در زندگی روزمره می باشند که دولت ها و مردم با رعایت برخی از نکات و قوانین و در نظر گرفتن تمهیدات لازم، می توانند در حل این مشکلات تاثیرگذار باشند.

امروزه برخی از خدمات شهری برای استفاده افراد نابینا و کم بینا متناسب سازی شده است. خدماتی چون محدوده های عبوری مخصوص این گروه در پیاده راه ها، متروها و فضاهای عمومی دیگر که توانسته بخش کوچکی از مشکلات این افراد برطرف نماید.

روز جهانی عصای سفید

 

روز جهانی عصای سفید

اگر چه هنوز تا بهینه سازی کامل این خدمات فاصله بسیاری داریم اما امید است با یادآوری های لازم و اقدامات به موقع از طرف همه ما (هم مردم و هم مسئولین) شرایط مناسب هر چه سریع تر برای این گروه از افراد جامعه فراهم گردد.

موسسه سرا به منظور خدمت رسانی به نابینایان و انجام مسئولیت های اجتماعی خود در قبال این گروه از افراد جامعه، قصد دارد تا به کمک شما بستری برای پیشرفت و دسترسی مناسب به اطلاعات مهندسی افراد کم بینا و نابینای جامعه فراهم کند.

پادکست خوان شو

 

هر یک از ما می توانیم، یک مطلب دلخواه از مطالب سایت یا مطالب معتبر دیگر را با صدای خود به صورت پادکست بخوانیم و آن را بر روی سایت قرار دهیم تا افراد نابینا بتوانند از فایل های صوتی سایت بهره ببرند.

این اقدام می تواند علاوه بر تسهیل مطالعه مطالب سایت برای کاربران، تسهیل کننده شرایط استفاده از مطالب علمی برای نابینایان و کم بینایان عزیز باشد.

پادکست خوان شدن برای من چه مزیت هایی دارد؟

پاکست یکی از روش های تولید محتوا می باشد که امروزه مخاطبان خاص و ویژه خود را دارد.

یکی از مزیت های تولید پادکست برای من، معرفی خود به عنوان یک مرجع صوتی مطالب علمی و مهندسی می باشد. هر کدام از ما می توانیم با تولید یک فایل صوتی و انتشار آن در سایت سرا به نام شخص خودمان، علاوه بر تولید یک مطلب علمی، خودمان را به عنوان یک تولید کننده پادکست علمی و یک پادکست خوان مهندسی معرفی می کنیم.

مزیت دوم پادکست خوانی، تولید یک محتوای حرفه ای، برای افرادی است که به مدیریت زمان و استفاده از زمان های مرده خود اهمیت ویژه ای قائل هستند. از مزیت پادکست ها این است که شما می توانید آن را به راحتی در هنگام حضور در شرایط مختلف و محدود استفاده کنید. در داخل یک مترو شلوغ کتاب خواندن یا مشاهده ویدئو آموزشی کار سختی است، اما به راحتی می توانید پادکست علمی یا مهندسی را گوش کنید و از زمان سفر خود بهترین استفاده را ببرید.

یکی دیگر از مزیت های تولید پادکست به عنوان یک محصول علمی، کم هزینه و ارزان بودن تولید آن می باشد. امروزه با توجه به روش های مختلف تولید محتوا و محصول، پادکست دیجیتال یکی از ارزان ترین روش های تولید محصول است که با کمترین امکانات قابلیت تهیه و توزیع دارد. به همین دلیل بسیاری از شرکت ها و کمپانی های تخصصی و به خصوص استارت آپ های جدید برای معرفی محصولات و خدمات خود از روش پادکست خوانی استفاده می کنند.

از چه منابعی برای پادکست خوانی استفاده کنیم؟

شما در آغاز پادکست خوان شدن خود، می توانید از بخش مجله علمی سرا یا بخش وبلاگ ها استفاده کنید. در این دو بخش مطالب ارزشمند و کاربردی وجود دارد که شما می توانید در ابتدا از این مطالب استفاده کنید. به مرور زمان با تسلط بیشتر بر سبک تولید محتوا و پادکست خوانی، می توانید مطالب علمی را خودتان تهیه کرده و با صدای خود، پادکست آن را نیز تولید کنید.

مطالبی که تهیه می کنید از منابع معتبر و مراجع مشخص باشد که از ارزش بالاتری برخوردار شود و فایل صوتی شما را به عنوان یک مرجع صوتی معتبر به دیگران معرفی کند. هندبوک ها، مقالات علمی، کتاب های مختلف علمی و ... همه از موارد ارزشمندی است که می تواند موضوع پادکست شما باشد.

پادکست خوان شو - از چه منابعی برای پادکست خوانی استفاده کنیم؟

من می خواهم پادکست خوان بشوم، از باید کجا شروع کنم؟

در ابتدا به سراغ مطالب سایت بروید. منظور از مطالب سایت، بخش مجله علمی و بخش وبلاگ ها می باشد.

مطالب مختلف را مطالعه کنید و هر موضوعی که پسندیدید و به نظر شما برای دیگران هم جذاب است انتخاب کنید که به سراغ شروع ضبط آن بروید.

پیشنهاد می کنیم که تولید پادکست را از مطالبی که اطلاعات تصویری کمتری دارند(مثل جدول و ...) آغاز کنید و سپس در گام های بعدی پادکست خوانی به سراغ این دسته از مطالب بروید.

قبل از شروع ضبط کردن، مطلب را چند دور مرور کنید که از لحاظ خوانایی و صحیح بودن عبارات مشکلی وجود نداشته باشد.

پس از این کار می توانید مرحله ضبط صدا را آغاز کنید.

پادکست خوان شو - از کجا پادکست خواندن را شروع کنم؟

چطور پادکست با کیفیت تولید کنیم؟

بعد از انجام مراحل قبل، حال به سراغ ضبط صدا می رویم. برای ضبط صدا می توانید از روش های مختلف استفاده کنید.

استفاده از ابزار ضبط صوت گوشی همراه، استفاده از Voice Recorder ، استفاده از نرم افزار های ذخیره کننده صدا بر روی کامپیوتر و متدهای دیگر، همه از روش های رایج ضبط صدا می باشد.

دقت داشته باشید که شاید در ابتدا این ذهنیت را داشته باشید که حتما باید از امکانات خیلی حرفه برخوردار باشید تا بتوانید یک پادکست خوب داشته باشید. در حالی که تجربه پادکست خوان های بزرگ دنیا نشان میدهد با ساده ترین ابزار هم می شود پادکست جذاب و حرفه ای و مخاطب پسند داشت. پس خیلی به این موضوع توجه نداشته باشید که کمبود امکانات و وسایل مشکل ساز خواهد بود، بلکه با ساده ترین امکانات موجود کار خود را آغاز کنید.

نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که ابتدا حتما چند بار به صورت تستی صدای خود را ضبط کنید تا از کیفیت آن مطلع شوید.

گاهی اوقات ما یک متن را تا انتها ضبط می کنیم و بعد متوجه می شویم که صدای ضبط شده مشکل داشته است.

مشکلاتی از قبیل خرابی سخت افزارهایی مثل هدفون که باعث شده می شوند صدای ما خش دار باشد.

یا مثلا باز بودن پنجره ای که در کنارمان هست و می تواند نویز ایجاد کند و یا مشکلات دیگری از این جنس!

تا جایی که می توانید کیفیت صدای ضبط شده را به گونه ای بهبود ببخشید که خودتان از گوش دادن به فایل صوتی خود لذت ببرید.

پادکست خوان شو - چطور پادکست با کیفیت تولید کنیم؟

پس از اینکه مطلب علمی را به صورت صوتی ضبط کردیم چه کنیم؟

بعد از ضبط فایل صوتی خود، با ابزارهای تدوین صدا، فایل ضبط شده را که تیکه ضبط کرده اید یا بخش هایی از آن باید حذف شود، را تدوین کنید. قسمت هایی که صدا ضعیف شده است را تقویت کنید. بخش هایی که صداهای اضافه دارد را حذف کنید. روی آن موسیقی متن قرار بدهید و به طور کلی هر کاری که بر بهبود کیفیت فایلتان اثرگذار است را انجام بدهید.

یکی از ابزارهای مناسب برای تدوین صدا نرم افزار WaveCut Audio Editor می باشد که می توانید با حجم بسیار کم 2 مگابایت آن را دانلود کنید و برای تدوین پادکست علمی خود از آن استفاده کنید.

دانلود:  Wave Cut Audio Editor با حجم 2MB

دقت داشته باشید مطالب گفته شده نکات ساده ای هستند که می تواند کیفیت فایل شما را افزایش دهد.

نتیجه این افزایش کیفیت هم برای شما لذت بخش خواهد بود و هم برای کاربرانی که از این فایل استفاده خواهند کرد.

پادکست خوان شو - ارسال پادکست علمی

بعد از تولید پادکست چکار کنیم؟

بعد از اینکه فایل خود را ضبط و تدوین کردید از صفحه اول سایت سرا و بخش پادکست خوان شو ، فایل ضبط شده خود را برای ما به همراه مشخصات فردی خود ارسال کنید.

ما پس از بررسی فایل صوتی ، آن را با نام شما به محتوای اصلی مطلب اضافه می کنیم. با تولید این پادکست با یک تیر به چند هدف نشانه رفته اید. هم مطلب علمی خودتان را منتشر کرده اید، هم خود را به عنوان یک پادکست خوان در فضای علمی حوزه فعالیت خود معرفی کرده اید، هم به افرادی که زمان برای آنها یک مسئله ارزشمند است خدمت درخور و شایسته ارائه داده اید و در انتها مسئولیت اجتماعی خود در قبال افراد نابینا و کم بینا را به نحو احسنت به انجام رسانده اید.

پادکست خوان شو - کمک به جامعه نابینایان

پس همین الان وارد بخش مطالب سایت بشوید و مطلب مورد نظر خود را انتخاب کنید و پروسه تولید پادکست خود را آغاز کنید!

بخش مجله علمی سرا

بخش وبلاگ های سرا

پادکست خوان شو - فرد موثر جامعه باشیم

همه ی ما می توانیم فرد مفیدتری برای خود و جامعه باشیم!

 

نظر خود را بنویسید

برنده نهمین جشنواره وب و موبایل ایران در سال 1395 به انتخاب داوران

free website stats program