call_end 021-22638713

وام خرید مسکن باید به ۳۰۰ میلیون تومان افزایش یابد

سید هادی بهادری،عضو کمیسیون عمران مجلس، با اشاره به احتمال اصلاح مقررات ارائه وام اوراق خرید مسکن توسط وزارت راه و شهرسازی، گفت: در وضعیت فعلی میزان تقاضای افراد و زوجین برای خرید اوراق مسکن بسیار کاهش یافته که این موضوع دلایل متفاوتی دارد، از این رو محدود کردن شرایط ارائه وام به صلاح نیست. یکی از برنامه ها و پیشنهادات مسئولان وزارت راه برای اصلاح مقررات وام اوراق خرید مسکن، حذف عمر بنا است، زیرا در شرایط کنونی به بناهای بالای ۱۵ سال، وام پرداخت نمی شود.

ایشان با بیان اینکه ۵۰ سال بهترین گزینه برای تعیین عمر بنا جهت ارائه اوراق مسکن است گفت: به نظر من عمر بنا در این رابطه از ۲۰ سال تا ۵۰ سال باید تعیین شود، البته وضعیت و میزان فرسودگی ساختمان نیز باید یکی از شروط این مسئله قرار گیرد.

یکی دیگر از پیشنهادات وزارت راه، افزایش مدت زمان باز پرداخت اقساط وام مسکن است، بر اساس قانون، بیشتر مدت زمان باز پرداخت وام اوراق، ۱۲سال است، اما به نظر اقای بهادری باید حداقل مدت زمان بازپرداخت، از ۲۰ سال تا ۹۰ سال شود تا جوانان به نحوی بهتری بتوانند اقساط خود را پرداخت کنند.

در زمان فعلی سقف تسهیلات ازدواج برای هر نفر 80 میلیون می باشد که زوج ها می توانند در مجموع 160 میلیون تومان وام خرید مسکن دریافت نمایند. طبق گفته بهادری عضو کمیسیون عمران مجلس، وزرات راه به دنبال افزایش سقف تسهیلات اوراق خرید مسکن است.

ایشان در ادامه تاکید داشتند که سقف تسهیلات باید به گونه ای تعیین شود که با آن بتوان حدود 50 تا 70 درصد هزینه ساختمان را تامین کرد. به همین دلیل سقف اوراق خرید مسکن با توجه به افزایش ناگهانی قیمت مسکن باید به 300 میلیون تومان در تهران و 150 میلیون تومان در شهرستان ها افزایش پیدا کند.

 

منبع +

 

نظر خود را بنویسید

برنده نهمین جشنواره وب و موبایل ایران در سال 1395 به انتخاب داوران

free website stats program