call_end 021-22638713

نوسازی بافت فرسوده، عقب‌‌تر از برنامه مکلف

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه از برنامه نوسازی بافت فرسوده عقب هستیم،‌ گفت:‌ طی ۱۰ سال اخیر ۴۰ درصد بافت فرسوده شهری تهران نوسازی شد.

به گزارش خبرگزاری صما به نقل از تسنیم،‌ مهدی عبوری با یادآوری اینکه تا پیش از مصوبه اخیر الحاقی به محدوده ناکارآمد شهر تهران، از مجموع ۶۵ هزار هکتار، ۳هزار و ۲۰۰ هکتار یعنی ۵ درصد از مساحت شهر تهران را بافت فرسوده تشکیل می‌داد، اظهار کرد: در این ۵درصد ۳۲۱ هزار واحد مسکونی با جمعیت یک میلیون و ۱۵۰ هزار نفر زندگی می‌کردند.

وی ادامه داد: شرکت بازآفرینی شهری ایران بر اساس قانون مکلف است با همکاری دستگاه‌های دیگر از جمله وزارتخانه‌های کشور، راه و شهرسازی، شهرداری‌ها و سایر دستگاه‌های عضو ستاد بازآفرینی سالانه ۱۰ درصد از این بافت‌ها را نوسازی کند.

۱۰ سال، ۴۰ درصد نوسازی بافت فرسوده
وی اضافه کرد: طی ۱۰ سال اخیر (از سال ۹۰ تا ۱۴۰۰) ۴۰ درصد از این بافت‌ها نوسازی شده که اتفاق مهمی است. تهران بیشترین میزان نوسازی در کشور را به خود اختصاص داده که این امر جای تقدیر دارد. هرچند از برنامه مکلف عقب‌تر هستیم اما باتوجه‌به تخصیص منابع و مشکلات پیش رو می‌توان گفت کار به شکل مناسب انجام شده است.

مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران با یادآوری اینکه ماده ۱۶ قانون نوسازی و حمایت از تولید و عرضه مسکن که در سال ۸۸ به تصویب رسید، بر حمایت از تولید مسکن تاکید دارد، عنوان کرد: بر این اساس ۵۰ درصد از هزینه‌های صدور پروانه را دولت تقبل کرده و ۵۰ درصد باقی را نیز شهرداری تهران بر عهده گرفته است. باقی شهرداران نیز تا امروز بخش وسیعی از این امر را به تصویب شورای اسلامی شهرهای خود رسانده‌اند.

عبوری گفت: از ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومانی که طی این سال‌ها به عنوان تخفیف صدور پروانه به بافت‌های فرسوده تعلق گرفته است، یک‌هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان آن مربوط به تهران می‌شود که رقم قابل توجهی است. دولت نیز تا پایان سال ۱۳۹۷ تمام این تخفیفات را تسویه کرده و فقط هزینه‌های مربوط به سال‌های ۹۸ و ۹۹ باقی‌مانده است که به‌تازگی توسط شهرداری‌ها در سامانه بدهی‌های سالانه دولت ثبت شده و شرکت بازآفرینی شهری ایران با پیگیری سازمان برنامه و بودجه در حال تامین و تخصیص به سایر شهرداری‌هاست.

دسته بندی های مرتبط:
نظر خود را بنویسید

برنده نهمین جشنواره وب و موبایل ایران در سال 1395 به انتخاب داوران

free website stats program