call_end 021-22638713

آشنایی نرم افزار رویت – Autodesk Revit

معرفی نرم افزار Revit Architecture 

این نرم افزار برای نخستین بار در سال ۲۰۰۸ توسط شرکت معروف Autodesk ساخته شده و طراحان آن توانستند با توجه به نیاز فراوان و مبرم معماران به یک نرم افزار جامع و تخصصی تحولی عظیم را در سری نرم افزارهای خود ایجاد کرده ونرم افزاری را روانه بازار کنند که دارای توانمندیهای بسیاری در زمینه طراحی و ترسیم ،کاربرد تکنولوژی ها و متریالهای نوین در ارائه پروژه های معماری می باشدو در حال حاضر به عنوان حرفه ای ترین و قدرتمندترین نرم افزار در شرکتهای معتبر طراحی معماری و ساختمانی دنیا مورد استفاده قرار بگیرد.

نرم افزار Revit Architecture یک نرم افزار طراحی و ترسیم نقشه های معماری است که سیستم ترسیم آن بصورت مدلسازی دوبعدی و سه بعدی بصورت هوشمند و همزمان است.

طراحی در Revit بر اساس BIM (استانداردهای جهانی نقشه کشی) می باشد،به عبارت دیگر با این نرم افزار می توان ساختمان مورد نظر را قبل از اجرا با اطلاعات دقیق و واقعی شبیه سازی کرد.

در حال حاضر معماران مجبور هستند برای ارائه طرحهای خود از دو نرم افزار AutoCad و۳Dmax استفاده کنند که این دو نرم افزار برای انجام طرح های نوین معماری نواقص و کاستی هایی دارند که در حین استفاده از آنها مشکلاتی را برای کاربر ایجاد میکنند تا کار با آنها سخت و دردسرآور شود. اما نرم افزار Revit  کلید حل تمام این مشکلات است و تنها با یک کلیک میتواند حالت دو بعدی و یه بعدی را بصورت همزمان مشاهده نمود.

با استفاده از نرم افزار Autocad باید هر بخش ساختمان را به عنوان عنصری منزوی جداگانه ترسیم کنیم؛مثلأ باید پلان را بکشیم بعد از روی پلان نماها و مقاطع را ترسیم کنیم، در صورتی که در نرم افزار Revit فقط با ترسیم پلان،نرم افزار بصورت هوشمند نماها،مقاطع،حجم سه بعدی و پرسپکتیوها را ترسیم می کند.

دوباره کاری در نرم افزار Autocad کنترل نمی شود وخطاهای احتمالی کاربر را شناسایی نمی کند به همین دلیل عملیات ترسیم و ویرایش در Autocad وقت گیر است،در صورتی که در Revit با اصلاح هر قسمت از مدل پروژه سایر قسمت های مرتبط به آن هم تغییر می کند و این تغییرات سریعأ در تمام نقشه ها وجداول پروژه اعمال می شود.

و در مقایسه با نرم افزار ۳Dmax لازم به ذکر است :

نرم افزار ۳Dmax نرم افزار تخصصی معماری نیست و در اصل نرم افزار انیمیشن سازی است ودر ۳Dmax ترسیم نقشه امکان ندارد، مدلسازی در این نرم افزار کمی پیچیده و یادگیری آن کمی دشوار و پیچیده است.

اما نرم افزار Revit یک نرم افزار تخصصی معماری با دقت بسیار بالا در ترسیم است که یکی از قدرتهای فوق العاده این نرم افزار طراحی آزاداست،از این طریق معماران می توانند به راحتی فرمهای دلخواه خود را بدون هیچ محدودیتی اتود حجمی بزنند وسپس این فرم را با استفاده از ابزارهای این نرم افزار به سادگی تبدیل به عناصر معماری از قبیل دیوار،سقف،کف و… کنند.(این کار چه بصورت ترسیم با دست و چه سایر نرم افزارها بسیار وقت گیر است.)

باید اشاره کرد رندر در نرم افزار Revit دقیقاً همانند سیستم رندر Mentalray در نرم افزار ۳Dmax است با همان شرایط رندر و با همان متریالها وبرخلاف سایر نرم افزارها دارای تنظیمات پیچیده برای رندرینگ نیست و کیفیت رندر حاصل بسیار بالا و شبیه به واقعییت است.(در این نرم افزار تنظیمات بیشتر بصورت اتوماتیک انجام می شود و خروجی نهایی مخصوصا در رندرهای خارجی دارای کیفیت فوق العاده ای است.)

با توجه به مطالب ذکر شده بی علت نیست که در حال حاضر بسیاری از کشورهای توسعه یافته (آمریکا، کانادا، کشورهای اروپایی و استرالیا ) استفاده از Autocad را کنار گذاشته وبه استفاده از نرم افزار Revit روی آورده اند.

از این رو معماران و طراحان حال حاضر هم برای جذب بهتر به بازار کار باید آموزش این نرم افزار را در الویت برنامه خود قرار دهند.

محیط کلی نرم افزار رویت

img-responsive

نمونه کارهای انجام شده با نرم افزار رویت

لینک کوتاه مطلب http://omransara.ir/p/p707
نظر خود را بنویسید

برنده نهمین جشنواره وب و موبایل ایران در سال 1395 به انتخاب داوران

free website stats program