call_end 021-22638713

چرا یک طراح داخلی باید با ارگونومی های مختلف آشنا باشد و بتواند در طراحی معماری از آنها استفاده کند؟

تا حالا شده که بعد از مدتی کار کردن در یک محیط یا با یک وسیله دچار گرفتگی عضلات یا خستگی بشید؟ حال ادامه کار نداشته باشید ، گردن درد یا کمر درد بگیرید به خاطر کارهای تکراری همیشگی؟

خیلی وقت ها افرادی که کارمند هستن و ساعت های متوالی مشغول پشت میز نشینی اند در طولانی مدت درگیر مشکلات و آسیب های بدنی میشن!

گروه دیگه ای که در اثر کار در یک محیط می تونند در معرض آسیب باشند خانم هایی اند که مشغول کار آشپزی و انجام امور خونه داری هستن. سروکار دشتن مستمر با فضای سینک، کابینت ها، گاز و ... اگر با ساختار و حرکات مناسب انجام نشه تبعات سختی رو پیش رو خواهد داشت و باعث بروز بسیاری از بیماری های عضلانی میشه!

ارگونومی در طراحی داخلی - فضای آشپزخانه ارگونومیک

شاید خیلی به چشم نمیاد اما حتی کودکانی که در اتاق خود مشغول بازی هستند هم اگر اتاقشون دارای ساختار مناسب نباشه در معرض بسیاری از خطرات و رشد های نامتناسب قرار می گیرن!

ارگونومی در طراحی داخلی - ارگونومی اتاق کودک

 

توی طراحی داخلی های جدید برای فضاها و وسایل ، دو تا فاکتور راحتی و کارآمدی جزو مهم ترین مسائل و پارامترهای طراحی به حساب میان. فاکتورهایی که به خصوص برای طراحی محصولات جزو تاثیرگذار ترین المان ها در تضمین فروش آینده یک محصول به حساب میان.

علمی که به بررسی ویژگی های مورد نیاز کاربر و ابعاد و استاندارد هایی که موجب سهولت در استفاده میشه رو بهش ارگونومی می گن. این تعریف به زبان ساده بیان می کنه که:

ارگونومی علم راحت کردن کارهاست.
 

تعریف دقیق و فنی ای که انجمن بین المللی ارگونومی ارائه داده این علم رو اینطور معریف میکنه:

ارگونومی علم کشف و فهم تراکنش میان انسان و دیگر عناصر یک سیستم، و ارائه‌ی نظریه، داده‌ها، اصول و روش‌هایی برای یک طراحی کارآمد به منظور بهینه‌سازی سلامت انسان و عملکرد کلی سیستم است.

 

اگه ما به سبک زندگی خودمون ادامه بدیم و فارغ از این موضوعات ارگونومی رو رعایت نکنیم چه اتفاقات تلخی میتونه برامون رخ بده؟

ارگونومی باعث سلامتی و خوشحالی ما می شود.

angry همچنان خیلی ورزش نمی کنیم!

داشتن تحرک و سوخت و ساز بدن، همواره موجب تقویت عضلات روحیه فرد در زندگی می شه. ورزش کردن یک فعالیت ارگونومیک هست که می تونه باعث سلامت و رشد فردی شما و در نتیجه بهبود زندگی شخصی شما بشه!

angry همچنان ساعت ها بدون حتی یک حرکت کشش ساده، کار روتین خود را تکرار می کنیم!

بسیاری از ما در شغل هایی قرار داریم که کارهای تکراری و یکنواخت رو برای ساعت های متوالی انجام میدیم. مثل مهندس شرکتی که ساعت ها پشت میز میشینه، کارگر ساده ی یک خط تولید که یک حرکت خاص رو بر روی دستگاهی تکرار می کنه، راننده خودرویی که ساعت ها مشغول رانندگی هست و ادم ها وکارهای مختلف دیگه که از همین جنس هستند! برای جلوگیری از خستگی و کاهش اضطراب و همچنین افزایش گردش خون هر یک ساعت حداقل 5 دقیقه یک سری حرکات کششی ساده انجام بدیم.

angry همچنان شب ها تا دیر وقت مشغول تماشای تلویزیون و چرخیدن در شبکه های اجتماعی هستیم!

برنامه ریزی برای خوابیدن و داشتن یک خواب مناسب و کافی در ایجاد یک آرامش فکری و حذف اضطراب در زندگی فردی بسیار مهم است. تنظیم خواب به موقع و کافی شما را در طول روز سرحال نگه می دارد و دقیقا هدفی که علم ارگونومی به دنبال اون هست رو تامین میکنه!

angry همچنان از وسایلی که راحت نیستند و برای ما دردآفرین هستند استفاده می کنیم!

وسایلی که به صورت روزمره با اونها سروکار داریم باید دارای استانداردهای ارگونومیک و متناسب با ما و فضای کارمون باشند. میز و صندلی مناسب بدن، دسترسی ابزارهای پرکاربرد به محل نشستن در حین کار، نور مناسب برای کار در فضا و ... از ساده ترین المان های یک فضای کاری ارگونومیک هست.

 

ارگونومی که ما داریم!

ارگونومی در طراحی داخلی - ارگونومی محیط کار

ارگونومی که باید داشته باشیم!

ارگونومی در طراحی داخلی - ارگونومی محیط کار

در ادامه به سراغ فیلم یک وسیله که بر اساس راحتی و کارآمدی مورد نظر در علم ارگونومی ساخته شده می ریم. این صندلی با توجه به فضایی که طراح داخلی طراحی کرده و با توجه به نوع کاری که کاربر ازش خواهد داشت باید بتونه ویژگی های مورد نظر رو تامین کنه:

 

 

همونطور که مشاهده کردید صندلی طراحی شده تمام وضعیت های مختلفی که کاربر در طول زمان استفاده از وسیله میتونه داشته باشه رو لحاظ کرده و اونها رو برای راحتی کاربر با استفاده از ابزار مختلف در اختیارش قرار داده.

تا اینجا چندین بار در مورد راحتی و کارآمدی محصول ارگونومیک صحبت کردیم، حالا میخوایم بررسی کنیم که منظورمون از این دو واژه دقیقا چی هست.

 

منظور از راحتی در یک طراحی ارگونومیک چیست؟

منظور از راحتی فقط طراحی یک دستگیره‌ی نرم و خوش‌دست نیست. راحتی یکی از مهم‌ترین ابعاد اثربخشی یک طراحی هست.

راحتی فیزیکی در استفاده از یک قطعه، احساس خوشایندی به کاربر میده. وقتی شما میخواید یک دسته بازی خریداری کنید حتما دوست دارید وقتی دسته رو توی دستون میگیرد حس خوبی داشته باشه! اگر از کار کردن با چیزی خوش تون نیاد، قطعا به اون دست نمی‌زنید و در نتیجه اون رو به ابزاری بی‌مصرف تبدیل می‌کنید.

چگونگی کاربرد یک محصول مهمترین معیار سنجش کیفیت طراحی اون هست. امروزه طراح ها باید برای یافتن راه‌های خلاقانه به منظور ارتقاء کاربردپذیری محصول تلاش کنند. طرز استفاده‌ی راحت و شهودی، موفقیت محصول رو توی بازار تضمین میکنه.

برخی باورها از پیش در ذهن انسان وجود داره مثل اینکه کیفیت باید خودش رو توی محصول نشان بده؛ احتمالا این جمله رو زیاد شنیدید: «داد می‌زنه که چه کیفیتی داره!»

بر همین مبنا وقتی نگران سبکی و شکنندگی چیزی باشید، استفاده از اون براتون راحت نیست.

ظاهر، کاربرد، دوام و احساسی که یک محصول یا خدمت منتقل میکنه، برداشت ذهنی شما رو نسبت به اون شکل میده و این امکان را فراهم میاره که کیفیت رو با قیمت مقایسه کنید.

ارگونومی بهتر یعنی کیفیت بالاتر و کیفیت بالاتر یعنی حاضرید برای محصول پول خرج کنید.

 

منظور از کارآمدی در یک طراحی ارگونومیک چیست؟

کارایی یا بهره وری با اینکه در قالب‌های گوناگونی تعریف میشه اما به زبان خودمانی، به معنی آسان‌تر کردن کارهاست.

کاهش توان و نیروی لازم برای انجام کارها یعنی بهره‌وری فیزیکی بیشتر، کاهش مراحل انجام یک کار یعنی افزایش سرعت (همون بهره‌وری انجام کار)، کاهش ابزار و قطعات لازم یعنی بهره‌وری، کاهش میزان آموزش مورد نیاز یعنی طرز کار شهودی و افزایش تعداد کسانی که میتوانند استفاده کننده باشند،که این هم نوعی از بهره‌وری هست.

اگر انجام کاری آسون باشه، احتمال اینکه بخواهید اون رو امتحان کنید بیشتر میشه، استفاده‌ی بیشتر یعنی کاربرد بیشتر و معیار اصلی سنجش کیفیت طراحی کاربرد اون هست.

وقتی کاری رو زیاد تکرار کنید، احتمال اینکه از اون خوش‌تون بیاد بیشتر میشه و وقتی از انجام کاری خوش‌تون بیاد، اون کار براتون راحت‌تر میشه!

ارگونومی در طراحی داخلی - راحتی و کارآمدی


برای آشنایی کامل با اصول ارگونومی در طراحی داخلی می توانید از دوره جامع "طراحی داخلی و دکوراسیون" بهره مند شوید.


طراحی داخلی با ذهنی ارگونومیک تو فکر تولید فضاهای زندگی ای است که تنها به دنبال ایجاد ویژگی “آسون تر” نیست بلکه میتونه به موجب ویژگی های سهولت و آسودگی بیشتر، زندگی ” شادتر” ی رو نیز به ارمغان بیاره.

توی مقاله منتشر شده در سال ۱۹۹۸ توسط مولر استوری و میس، تحت عنوان « فایل طراحی جهانی : طراحی برای افراد در تمامی سنین و توانایی»، ۷ اصل از طراحی جهانی رو تعیین کردند که نشون می ده چه مواردی به عنوان «طراحی جهانی» توی آمریکای شمالی ، «طراحی فراگیر» و یا «طراحی برای همه» توی سایر بخش های جهان شناخته میشن.

این رویکرد طراحی به دنبال خلق محیطی هست که « قابل استفاده برای تمام افراد با بیشترین حد ممکن» باشه که از حدود 50 سال پیش آغاز شده. این فضاها توی طراحی داخلی و معماری ارگونومیک باید شامل ۷ اصل زیر باشند:

استفاده عادلانه از فضا: طراحی مفید و قابل عرضه به مردم با توانایی های متنوع

انعطاف پذیری توی استفاده از فضا: طراحی با بازه گسترده ای از توانایی ها و ترجیحات فردی می تونه تطبیق پیدا کنه!

استفاده ساده و شهودی از فضا: استفاده از فضا با توجه به ویژگی هایی مثل تجربیات ، آگاهی ، مهارت های زبانی و یا سطح تمرکز جاری کاربر، آسون و قابل درک هستند.

داده های قابل درک: طراحی با اطلاعات و داده های لازم و موثر بر کاربر، بدون توجه به شرایط محیطی و یا توانایی های کاربر توی فضا ارتباط برقرار میکنه.

تحمل خطا: طراحی خطرات و عواقب نامطلوب از اقدامات تصادفی و یا ناخواسته توی محیط رو به حداقل میرسونه.

تلاش فیزیکی پایین: طراحی میتونه موثر باشه و به راحتی با حداقل میزان خستگی افراد توی محیط مورد استفاده قرار بگیره.

ابعاد و فضا برای مجاورت و کاربری: اندازه و ابعاد مناسب در جهت مجاورت ، رسیدن ، اعمال نفوذ و استفاده ، صرف نظر اینکه ابعاد بدنی کاربر ، وضعیت و تحرک او چگونه است رعایت میشه.

 

مطالب مرتبط: آشنایی با فنگ شویی در معماری

 

لینک کوتاه مطلب http://omransara.ir/p/p721
نظر خود را بنویسید

برنده نهمین جشنواره وب و موبایل ایران در سال 1395 به انتخاب داوران

free website stats program