call_end 021-22638713

بتن پیش تنیده

بتن پیش تنیده

بتن پیش ‌تنیده  روشی است برای برطرف کردن ضعف بتن در برابر کشش .

 از بتن پیش ‌تنیده می‌توان برای ساخت تیرها، کف طبقات  یا پل هایی با طول دهانه های زیاد که در عمل با بتن مسلح معمولی قابل ساخت نیستند، بهره برد. از تاندون‌های پیش‌تنیده (عموما کابل های فولادی کششی) برای ایجاد بارهای مقاوم استفاده می‌شود.

روش های پیش تنیدگی بتن شامل پیش تنیدگی به روش پیش کشیده و پیش تنیدگی به روش پس کشیده می باشد.

یش تنیدگی عبارت است از ایجاد یک تنش ثابت و دائمی در یک عضو بتنی به نحو دلخواه و به اندازه لازم، به طوری که در اثر این تنش، مقداری از تنش‌های ناشی از بارهای مرده و زنده در این عضو خنثی شده و در نتیجه مقاومت باربری آن افزایش پیدا می‌کند. هدف اصلی، محدود کردن تنش های کششی و ترک‌های ناشی از لنگر خمشی ، تحت تاثیر بارهای وارده در آن عضو می‌باشد

مزایا:

1-وزن کمتر سازه :

 وزن این سازه‌ها به مراتب از وزن سازه‌های بتن آرمه معادل کمتر است. اولاً چون از مقاومت تمام سطح مقطع بتن استفاده می‌شود، میزان بتن لازم کمتر است. ثانیاً چون فولاد مصرفی دارای مقاومت زیادتری است، معمولاً وزن فولاد لازم بین یک سوم تا یک پنجم وزن فولاد معمولی معادل می‌گردد.

2 -نداشتن ترکهای دائمی:

 یکی از مهمترین خواص سازه‌های این نوع بتن نداشتن ترک‌های دائمی می‌باشد. این موضوع باعث دوام بیشتر این نوع سازه‌ها نسبت به سازه‌های بتنی وبتن آرمه می‌شود. این امر به خصوص در محیط‌ هایی با گازها و زمین‌های خورنده و همچنین سازه‌های دریایی بسیار حائز اهمیت می‌باشد. برتری این نوع بتن نسبت به بتن آرمه در  ساختمان تانکرهای آب و مخازن به جهت نداشتن ترک واضح است.

3-نداشتن خیز به سمت پایین:

 خیز به طرف پایین (deflection) تیرهای بتنی تحت اثر بارهای سرویس معمولاً بسیار کم می‌باشد. زیرا قبل از وارد آمدن بارهای سرویس، تحت تاثیر نیروها، مقداری خیز به طرف بالا در تیر به وجود آمده است، که از شدت خیز به طرف پایین می‌کاهد.

4 -تست سازه قبل از بارگذاری:

در سازه‌های بتنی قبل از وارد آمدن بارهای سرویس، سازه به وسیله نیروی آن به شدت بارگذاری شده و بتن و فولاد تحت اثر تنش‌های زیادی قرار می‌گیرد و این خود یک نوع امتحان از نظر مطمئن بودن بتن و فولاد می‌باشد.

5 -قابلیت انعطاف‌پذیری:

با تغییر مقداری از نیروی آن می‌توان سازه را صلب و یا انعطاف‌پذیر کرد، بدون اینکه مقاومت نهایی آن تغییری بکند.

6- اقتصادی بودن سازه:

سازه‌های معمولاً برای دهانه‌های بزرگ و بارهای سنگین اقتصادی تر از سازه‌های بتن آرمه می‌باشد.

7- انعطاف‌پذیری در معماری سازه‌های به دلیل حذف بعضی از ستون‌ها و پایه‌ها، امکان اجرای سازه با دهانه‌های بزرگتر را امکان‌پذیر ساخته و قابلیت سازه از نظر معماری را افزایش می‌دهد.

8- تمام سطح مقطع بتن موثر می باشد.

معایب:

تخریب این سیستم سقف به دلیل وجود میلگردهای آن بسیار پر خطر بوده و باید با روش‌های خاص توسط تیم فنی آموزش دیده، صورت گیرد.

در دوره حرفه‌ای "صفر تا صد اجرای ساختمان‌های فولادی و بتنی" تمام نکات اجرایی را بیاموزید.

 

منبع: ویکی پدیا

لینک کوتاه مطلب http://omransara.ir/p/p690
نظر خود را بنویسید

برنده نهمین جشنواره وب و موبایل ایران در سال 1395 به انتخاب داوران

free website stats program