غفلت نظام مهندسی در نظارت بر تعهدات مهندسان
  • در دسته :غفلت نظام مهندسی در نظارت بر تعهدات مهندسان
  • بازدید106
  • منتشر شده در : 15 مهر 1396

احمد خورشیدی رئیس سابق سازمان نظام مهندسی ساختمان استان چهار محال و بختیاری گفت: غفلت از بعضی موارد توسط سازمان نظام مهندسی و سهل‌انگاری‌هایی که در امر نظارت بر اجرای صحیح قانون داشته‌اند، باعث شده که انگیزه بازنگری در قانون نظام مهندسی در دولتمردان به‌وجود بیاید و این امر الزامی است.

وی افزود: در کشورهای دیگر و ازجمله کشور ما لازم است که نقاط مثبت و منفی هر قانونی هرچند وقت یک‌بار مورد بازنگری قرار بگیرد تا نقاط ضعف قانون رفع شود. در سازمان نظام مهندسی هم هرچه جلوتر رفته‌ایم، در نظر گرفتن حجم کار و وظایفی که توسط دولت و مردم بر بدنه این سازمان تزریق شده، باعث شده تا وظایف خود را آن‌طور که باید پاسخگو باشیم.

خورشیدی گفت: با توجه به حجم عمده وظایف دولتی، براساس اصل 44 دولت سعی کرده تا وظایف خود را به بخش خصوصی واگذار کند و بهترین نهاد برای واگذاری مسائل فنی در صنعت ساختمان، سازمان‌های نظام مهندسی است.

وی اظهار داشت: با در نظر گرفتن اعضای سازمان نظام مهندسی در کشور که به حدود 450 هزار نفر مهندسی می رسد، این جمعیت می‌توانند به بهترین نحو خدمات لازم را ارائه کنند و دولت هم با شناسایی این ظرفیت، اقدام به این کار کرده است و ما در بخش‌های مختلف گاز، آب، برق، فاضلاب و موارد متعدد دیگر، وظایفی را قبول و برای مهندسان خود ایجاد شغل کرده‌ایم.

عضو هیئت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان چهار محال و بختیاری گفت: با این حال ما نیامده‌ایم به طور دقیق نظارت کنیم که آیا مهندسان ما توانسته‌اند تعهدات خود را به بهترین وجه انجام دهند یا خیر و این غفلتی بوده که سازمان‌های نظام مهندسی و مسئولان نظام مهندسی داشته‌اند. اما در کنار این مسئله، دولت‌ها هم به موقع اقدام نکرده‌اند و اگر هم اقدامی انجام شده، این نواقص به صورت اصولی رفع نشده ‌است.

او خاطرنشان کرد: در بازنگری قانون هم باید حتما نظرات کارشناسی از سازمان‌های نظام مهندسی گرفته شود و این سازمان را در تصمیمات دخالت بدهند تا آینده خوبی را در صنعت ساختمان داشته باشیم. بهترین مکان برای این منظور شورای مرکزی است که عصاره سازمان‌های نظام مهندسی در ترکیب این شورا وجود دارد.

منبع: https://goo.gl/T953tb

نظر خود را بنویسید

آمادگي آزمون نظام مهندسي صلاحيت نقشه برداري

آمادگی آزمون ورود به حرفه پایه 3 رشته برق صلاحیت نظارت و طراحی

آمادگی آزمون نظام مهندسی پایه 3 رشته عمران صلاحیت نظارت و اجرا

آمادگی آزمون ورود به حرفه پایه 3 رشته مکانیک صلاحیت طراحی و نظارت

آمادگي آزمون نظام مهندسي پايه٣رشته عمران صلاحیت محاسبات

آمادگي آزمون نظام مهندسي پايه ٣ رشته معماری صلاحيت طراحي

برنده نهمین جشنواره وب و موبایل ایران در سال 1395 به انتخاب داوران