call_end 021-22638713

نگهداری و انبار کردن سیمان های کیسه ای و فله چگونه است؟

سیمان یکی از اصلی ترین مواد تشکیل دهنده بتن می باشد. سیمان ها با خاصیت چسبندگی­ ای که در بین سنگدانه ها ایجاد می کنند موجب پایداری و مقاومت آنها می شوند. در مطلب «آیا 16 نوع سیمان را می شناسید و به کاربردهای آن آشنایی دارید؟» می توانید در خصوص انواع سیمان و کاربردهای هر کدام از آنها اطلاعات کافی بدست بیاورید.

شرایط نگهداری و مصرف سیمان موضوع اصلی­ ای است که در این مطلب به آن می پردازیم.

سیمان ها در چه شرایطی باید نگهداری شوند؟

تا چه مدت می توانیم سیمان انبار شده را مصرف کنیم؟

آیا در نگهداری سیمان کیسه ای و سیمان فله تفاوت وجود دارد؟

نگهداری سیمان در سیلو چگونه است؟

کسانی که در کارگاه های عمرانی مشغول به کار می باشند، حتما باید به شرایط محیطی و نگهداری سیمان آگاه باشند و به صورت منظم کنترل های لازم برای ارزیابی کیفیت نگهداری و کیفیت مصالح را انجام بدهند.

علاوه بر این، ناظران پروژه نیز باید کیفیت مصالح مورد استفاده در عملیات عمرانی را به طور منظم بررسی و تائید کنند تا مبادا از مصالح بی کیفیت، یا منقضی شده در اجرای عملیات استفاده شود.

اگر دوست داشته باشید می توانید وظایف اصلی مهندس ناظر عمران را از مطلب «۴۰ مورد از مهمترین وظایف و مسئولیت های مهندس ناظر عمران چیست؟» مطالعه کنید.

سیمان هایی که وارد کارگاه می شوند به چه صورت می باشند؟

سیمان هایی که وارد کارگاه عمرانی می شوند، بر اساس حجم عملیات پروژه و میزان مصرف سیمان با توجه به روند پیشرفت پروژه تعیین می شوند. در پروژه های ساختمانی، معمولا حجم سیمان مصرفی کمتر می باشد و عمدتا به صورت سیمان کیسه ای وارد کارگاه می شوند. نحوه نگهداری سیمان های کیسه ای ضوابط و الزامات خاصی دارد که در ادامه به ضوابط آن خواهیم پرداخت.

اما در پروژه های عظیم تر، با توجه به فضای موجود در کارگاه و حجم عملیات عمرانی، استفاده از سیمان های فله مقرون به صرفه تر خواهد بود. سیمان های فله حتما باید با شرایط خاص در داخل سیلوها نگهداری شوند.

کیسه های سیمان باید چه شرایطی داشته باشند؟

سیمان ها در برابر رطوبت و نفوذ آب بسیار حساس می باشند. اگر سیمان انبار شده در مجاورت این دو عامل قرار بگیرد، ساختار اصلی خود را از دست می دهد و عملکرد ضعیف تری در سازه از خود به نمایش می گذارد. به همین علت کیسه های سیمان باید کاملا در برابر نفوذ مواد خارجی و رطوبت مقاوم باشند و به هیچ عنوان در برابر رطوبت از خود نفوذ پذیری نشان ندهد.

نکته دیگری که در خصوص کیسه های سیمان باید مورد توجه قرار گیرد قابل انعطاف بودن کیسه ها می باشد. کیسه های سیمان به صورت پیوسته تا زمان مصرف در معرض حمل و نقل و جابجایی قرار دارند. بارگیری از کارخانه به کامیون، تخلیه از کامیون به محل پروژه، حمل از محل تخلیه تا انبار، حمل از محل انبار تا محل مصرف همه حکایت از جابجایی فراوان کیسه های سیمان دارد. به همین علت این کیسه ها باید بسیار مقاوم و انعطاف پذیر باشند تا در اثر این جابجایی ها پاره نشوند.

نگهداری و انبارکردن سیمان های کیسه ای و فله

و نکته آخری که بر روی کیسه های سیمان باید لحاظ شود، مشخصات کامل سیمان می باشد. بر روی هر پاکت سیمان باید موارد زیر به صورت دقیق ذکر شود:

+ نوع سیمان پرتلند (یک تا پنج)

+ تاریخ تولید سیمان

+ اگر سیمان نوع یک است مقاومت سیمان

 

انبار کردن و نگهداری سیمان های کیسه ای چگونه است؟

سیمان های کیسه ای که وارد کارگاه می شوند، در بدو ورود باید مشخصات کامل آنها در برگه تحویل ثبت شود. کارخانه تولید کننده سیمان، تاریخ تولید سیمان و نوع سیمان از مواردی است که در ورود هر محموله سیمان باید به صورت کامل مستند گردد. همچنین هر نوع سیمان باید به صورت مجزا انبار شود تا احتمال اشتباه وجود نداشته باشد.

سیمان های کیسه ای باید بر روی کف خشکی که حداقل 10 سانتی متر از زمین اطراف خود بالاتر باشد قرار بگیرند. باید دقت داشته باشیم که چینش سیمان ها به گونه انجام شود که سیمان هایی که جدید وارد کارگاه می شوند، بعد از سیمان های قدیمی مورد استفاده قرار بگیرند تا سیمان های قدیمی فاسد نشوند.

در پروژه هایی که در مناطق خشک قرار دارند، چینش سیمان های کیسه ای با پروژه هایی که در مناطق شرجی و با رطوبت بالا هستند کاملا متفاوت می باشد.

در پروژه های مناطق خشک، می توانیم 12 عدد پاکت سیمان را روی هم بچینیم، به شرط آنکه ارتفاع آن بیش از 1.8 متر نشود. همچنین کیسه های سیمان باید با فاصله 5 تا 8 سانتی متر کنار یکدیگر چیده شوند تا عبور جریان هوا موجب خشک شدن سیمان بشود.

نگهداری و انبارکردن سیمان های کیسه ای و فله

در حالی که در پروژه های در مناطق شرجی و با رطوبت نسبی بیش از 90درصد تنها می توانیم 8 پاکت را تا ارتفاع نهایت 1.2 متر بر روی هم بچینیم. همچنین در این مناطق کیسه های سیمان باید کاملا به یکدیگر چسبیده باشند.

دقت داشته باشیم که در تمام مناطق ، محل انبار کیسه های سیمان باید حداقل 30 سانتی متر از دیوار و 60 سانتی متر از سقف فاصله داشته باشند. این حدود برای تمام مناطق الزامی است و تفاوتی بین مناطق خشک یا شرجی ندارد.

در فصل های سرد و زمان هایی که احتمال بارندگی وجود دارد، کیسه های سیمان باید در محل های سرپوشیده نگهداری شود و یا اینکه روی آنها با ورق های پلاستیکی کاملا پوشانیده شود. این ورق های باید در اطراف به طور کامل پایدار و محکم شوند.

در این ایام درب ها و پنجره ها و سیستم های تهویه انبار بسته باشد تا جریان هوای مرطوب جلوگیری شود.

نگهداری سیمان به صورت فله چه مزایا و منافعی دارد؟

+ سیمان فله ارزانتر از سیمان کیسه ای می باشد.

+ پیمانکار به دلیل وجود سیمان فله درگیر تخلیه و وقفه در اجرای کار نمی شود.

+ ضایعات ناشی از پاره شدن کیسه های سیمان وجود نخواهد داشت.

+ نیازی به بردن کیسه های سیمان تا محل مخلوط کن نیست.

+ به علت مقاوم بودن سیلو در برابر عوامل جوی، فساد سیمان کاهش پیدا می کند.

+ با استفاده از سیلوها و سیمان فله می توان از ظرفیت کامل مخلوط کن در تامین میزان سیمان در طرح مخلوط استفاده کرد، در حالی که انطباق کیسه های 50 کیلویی سیمان با حجم مخلوط کن دشوار است.

نگهداری و انبارکردن سیمان های کیسه ای و فله

 

در نگهداری سیمان فله در سیلوها به چه نکاتی باید توجه کرد؟

سیمان های فله وارد شده به کارگاه باید مانند سیمان های کیسه ای مشخصات کامل آنها مستند گردد. کارخانه سیمان، تاریخ تولید و نوع سیمان برای هر بار سیمان وارد شده به طور باید کامل ثبت گردد. همچنین سیمان های مختلف باید به صورت مجزا در سیلوهای جدا نگهداری و انبار شوند.

حال برویم به سراغ سیلو ها!

ظرفیت سیلوها باید بر اساس نیاز کارگاه تعیین شود. در طراحی سیلوها از نظر سازه ای، محل قرارگیری سیلو ، محل تخلیه بار کامیون و ظرفیت سیلو از فاکتورهای مهم طراحی می باشند که باید مورد توجه قرار گیرند.

انتقال سیمان از کامیون حامل سیمان به سیلوها به وسیله هوای فشرده صورت می گیرد. به همین دلیل باید در نظر داشته باشیم که به علت وارد شدن هوای فشرده به داخل سیلوها و متورم شدن سیمان، تنها 80 درصد ظرفیت سیلو را از سیمان پر کنیم تا از پخش و هدر رفت آن جلوگیری کنیم.

یکی دیگر از نکاتی که در سیلوها مد نظر می باشد، وجود دستگاه ارتفاع سنج سیلو می باشد که بتوانیم به صورت دقیق حجم سیمان موجود در سیلو را اندازه گیری نمائیم. اطلاع از حجم سیمان موجود برای برنامه ریزی پروژه بسیار حائز اهمیت می باشد. با اطلاع از این موضوع می توانیم عملیات عمرانی را پیش ببریم و اگر نیاز به تامین سیمان اضافه باشد، اقدامات لازم برای آن را در زمان مناسب انجام بدهیم.

 

حداکثر زمان مصرف سیمان فله یا کیسه ای چه مدت می باشد؟

سیمان های کیسه ای که در مناطق با رطوبت نسبی بیش از 90 درصد می باشند، حداکثر تا 45 روز پس از تولید باید مصرف شوند. این زمان برای سیمان های کیسه ای مناطق خشک به حداکثر 90 روز پس از تولید تغییر پیدا می کند.

برای سیمان های فله ای نگهداری شده در سیلوها، حداکثر زمان مصرف فارغ از محیط و شرایط آب و هوایی 90 روز می باشد.

نگهداری و انبارکردن سیمان های کیسه ای و فله

در مصرف هر دو نوع سیمان فله یا سیمان کیسه ای، در صورتی که زمان استفاده از مدت ذکر شده گذشته باشد و بنا به دلایلی نتوانیم از سیمان استفاده کنیم، باید آن را تحت آزمایش های سیمان قرار بدهیم و در صورت تایید شرایط می توانیم از آن استفاده کنیم.

از کجا بفهمیم که سیمان قابل مصرف نیست؟

سیمان هایی که در انبار نگهداری شده باشند، اگر مدتی از نگهداری آنها بگذرد و به صورت کلوخه در بیایند احتمال دارد که قابل مصرف نباشند. برای فهمیدن این موضوع سیمان های کلوخه شده را می غلتانیم و اگر به حالت پودری در آمدند می توان از آنها استفاده کرد. در غیر این صورت سیمان باید مورد آزمایش قرار بگیرد.

نگهداری و انبارکردن سیمان های کیسه ای و فله

آزمایش عملی ای که در استاندارد 2761 نیز براي تشخيص قابل استفاده بودن سيمان مطرح شده است، خرد كردن كلوخه‏ها زير فشار انگشتان است , چنانچه كلوخه‏ها خرد نشود نبايد از آن جهت مصارف سازه‏اي استفاده كرد. اينچنين سيماني را بايد براي مصارف غير سازه‏اي بكار برد و در غير اين صورت به وسيله آزمايش نمونه‏هاي فشاري مي توان مقاومت آن را تعيين كرد.

 

نکاتی که در این مطلب در خصوص شرایط نگهداری و انبار کردن سیمان عنوان کردیم، بر گرفته از مباحث مقررات ملی ساختمان و استانداردهای مربوط به سیمان بوده است. رعایت این نکات منجر به حفظ کیفیت مصالح و در نتیجه ساخت با کیفیت سازه خواهد شد.

در انتها می توانید فیلم نحوه خالی کردن سیمان از ماشین حمل سیمان به سیلو را مشاهده کنید:

 

 

 


اگر استانداردهای سیمان را نمی شناسید مطلب «استانداردهای سیمان» را مطالعه کنید.


 

لینک کوتاه مطلب http://omransara.ir/p/p728
نظر خود را بنویسید

برنده نهمین جشنواره وب و موبایل ایران در سال 1395 به انتخاب داوران

free website stats program