call_end 021-22638713

frp چیست و چگونه موجب تقویت و استحکام یک عضو سازه ای می شود؟

اف آر پی FRP (Fiber Reinforced Polymer) نوعی ماده کامپوزیت متشکل از دو بخش فیبر یا الیاف تقویتی است که به وسیله یک ماتریس رزین از جنس پلیمر احاطه شده‌اند.

از ویژگی‌های مصالحFRP  می‌توان به سبک بودن، مقاومت در برابر خوردگی و مقاومت کششی بالا اشاره کرد.

این مصالح به شکل ورقه های چند لایه کارخانه و ورقه های خشک قابل پیچش روی اشکال مختلف سازه ای قبل از اضافه کردن رزین ، قابل دسترسند در اغلب موارد سیستم هایFRP  که به صورت پروفیل های نسبتاً نازک عمل آوری شده استفاده می‌شوند.

معمولا از مصالح FRP  جهت بازسازی یا حفظ استحکام یک عضو سازه ای فرسوده، مرمت یا مقاوم سازی عضو سازه ای سالم به منظور تحمل بارهای افزایش یافته به سبب تغییر در کاربری سازه و جبران خطاهای طراحی و اجرا استفاده می‌شود.

برای کسب اطلاعات دقیق و تخصصی تر در مورد FRP ، کتاب "تقویت سازه های بتنی مسلح با FRP" را مطالعه کنید.

تقویت  ظرفیت خمشی سازه با FRP

در صورتی که اعضای سازه‌ای مقاومت خمشی لازم را به علت ضعف در طراحی و اجرا و یا دلایل دیگر نداشته باشند، این کمبود مقاومت را می‌توان با استفاده از مصالح FRP جبران کرد. در این حالت ورق‌های FRP  به تیر بتنی چسبانده می‌شوند به طوریکه جهت الیاف ورق FRP در راستای محور طولی مقطع(آرماتورهای طولی) باشد. با چسباندن ورق‌های FRP به تیر مقاومت وسختی آن افزایش یافته و در نتیجه خیز آن کاهش می‌یابد.

frp چیست

تقویت ظرفیت برشی سازه با FRP

اگر ظرفیت برشی مقطع بتنی کافی نباشد در طول تیر در محل‌های بحرانی ترک‌های برشی پدیدار می‌شود، برای افزایش ظرفیت برشی مقطع ورق‌های FRP  را طوری به مقطع می‌چسبانند که جهت الیاف ورق FRP عمود بر محور طولی مقطع(عمود بر ترک‌ها)  یا به صورت اریب باشد.

frp چیستfrp چیست

 

frp چیست

تقویت ستون‌های سازه با FRP

جهت افزایش مقاومت فشاری اعضای بتنی، اعضا را با ورقه‌هایFRP  محصور می‌کنند به طوری که راستای الیاف FRP عمود بر محور طولی عضو باشد در این حالت الیاف مانند تنگ بسته یا خاموت مارپیچی عمل می‌کنند. این کار سبب افزایش شکل‌پذیری عضو تحت ترکیب نیروهای محوری و خمشی می‌شود.

تقویت ستون سازه با FRP

 

اجرای FRP برای تقویت عضو های سازه

منبع: گروه تحقیق و توسعه سرا

 

لینک کوتاه مطلب http://omransara.ir/p/p716
نظر خود را بنویسید

برنده نهمین جشنواره وب و موبایل ایران در سال 1395 به انتخاب داوران

free website stats program