call_end 021-22638713

شیوه ساخت و ساز در ۴۵سال اخیر هیچ تغییری نکرده است

مهدی موذن رئیس سابق نظام کاردانی ساختمان گفت:به عنوان کسی که ۴۵ سال در این صنعت هستم و در نظام کاردانی بودم می‌گویم اقدامی در جهت اصلاح شیوه ساخت و ساز نشده است.

وی در خصوص مسولیت پذیری در حوزه صنعت ساختمان افزود: متاسفانه صنعت ساختمان تنها صنعتی است که با تمام عظمت، خود را پاسخگوی افکار عمومی نمی‌داند. اگر پزشکی با اشتباه خود منجر به مرگ بیمار شود همه او را بازخواست می‌کنند اما در حوزه ساختمان این‌گونه نیست و اگر قصور و کوتاهی یک مهندس یا یک نهاد منجر به مرگ ده‌ها وصدها نفر شود هیچ‌کس مسوولیت بر عهده نمی‌گیرد.

موذن با اشاره به زلزله اخیر گفت: متاسفانه شرایط در کشور ما به نحوی است که بعد از وقوع زلزله‌ها معمولا ماه‌های اول جنب و جوش و حساسیت زیادی نسبت به فاجعه راه می‌افتد اما بعد از آن کم‌کم اصل موضوع به فراموشی سپرده می‌شود و درس لازم را نمی‌گیریم. چه بسا اگر از آن حادثه درس می‌گرفتیم و تجارب را به کار می‌بستیم امروز خسارات جانی و مالی زلزله‌ها از جمله زمین لرزه کرمانشاه به حداقل می‌رسید.

وی با اشاره به مقاومت سازه ها در برابر زلزله گفت: طی ۱۴ سال اخیر تقریبا هیچ اقدام قابل توجهی برای مقاومت سازه‌ها در برابر زلزله انجام نشده است، در کرمانشاه ساختمان‌های دولتی، مدارس و بیمارستان‌ها ویران شده است. در بم ساختمان آتش‌نشانی تخریب شد و نتوانست به مردم امدادرسانی کند؛ در کرمانشاه هم شاهد بودیم بیمارستانی که کمتر از شش سال از عمر احداث آن می‌گذشت فرو ریخت و به جای این‌که مکانی برای درمان بیماران باشد خودش مدفن بیماران شد.

سازمان نظام مهندسی و نظام کاردانی دو نیروی عظیم در جهت ارتقای ایمنی ساختمان‌ها هستند اما طی این سال‌ها نه تنها در جهت وفاق این دو بخش حرکتی انجام نشده بلکه هرجا توانستند در جهت فاصله انداختن این دو سازمان حرکت کردند.

موذن در ادامه افزود: متاسفانه کسانی که از دانشگاه‌ها بیرون می‌آیند دانش لازم و به‌روز را ندارند و گامی هم برای ارتقای تجارب و تخصص آنها برداشته نمی‌شود. هم‌چنین باید نیروهای ورزیده خدمات فنی داشته باشیم.

وی در انتها گفت: باید از حادثه درس بگیریم ولی هم‌اکنون امدادرسانی به زلزله‌زدگان، فوریت دارد. با این وجود اصحاب رسانه ومطبوعات باید از یک ماه دیگر به این موضوع بپردازند که چه دستگاه‌هایی در مساله ساخت و ساز قصور دارند.

منبع: https://goo.gl/EBTAc1

 

نظر خود را بنویسید

برنده نهمین جشنواره وب و موبایل ایران در سال 1395 به انتخاب داوران

free website stats program