call_end 021-22638713

ثبت نتیجه موفق در بزرگ ترین اتصال تیر به ستون جهان در ایران

در بزرگترین تست اتصال تیر به ستون پژوهشگاه بین‌المللی زلزله‌شناسی و مهندسی زلزله، ستون با نیروی ٢٢٠ تن دچار شکست شد.

محققان پژوهشگاه بین‌المللی زلزله‌شناسی بزرگترین آزمایشگاه تیر به ستون دنیا را در آزمایشگاه پیشرفته زلزله این پژوهشگاه اجرایی کردند.

در این آزمایش، ستون پس از وارد شدن نیروی ٢٢٠تن دچار شکست شد و این در حالی است که طبق استاندارد مقاومت ستون در برابر نیرو ١٧٠ تن است.

این تست به عنوان بزرگترین آزمایش اتصال تیر به ستون در دنیا، مربوط به پروژه فرانمای آیمکس (IMAX) در آزمایشگاه پیشرفته مهندسی زلزله کشور است.

این آزمایش، اولین آزمایش مهم در مجموعه آزمایشگاه‌های پیشرفته مهندسی زلزله است که مربوط به مقاومت اتصالات در برابر یکی از بزرگترین برج‌های چند منظوره تهران است.

طراحی اتصالات تیرها به ستون‌های این سازه به روشی کاملاً جدید، به دو صورت پیچی و جوشی و به صورت اتصال صلب با استفاده از ورق کناری انجام شده است.

برای یادگیری اصول طراحی اتصالات در دوره آموزشی "طراحی اتصالات و کف ستون های سازه های فلزی" شرکت کنید.

اتصال از نوع side plate پیچی بوده و این آزمایش اولین در سطح کشور و بزرگترین در سطح جهانی می باشد و تاکنون آزمایش مشابهی با این ابعاد انجام نشده است. ابعاد نمونه آزمایش شده حدود ۷ متر در ۱۱ متر است که شامل نصف تیرهای طرفین اتصال و نیمی از قسمت بالا و پایین ستون در محل اتصال مورد نظر می­باشد. ابعاد چشمه اتصال ۱/۹۲ متر در ۱/۴۰ متر و عرض ورق اتصال در هر سمت ستون نیز ۰/۶ متر می باشد.

آزمایش تحت بارگذاری رفت و برگشتی (cyclic loading) انجام گرفت. نیروی جانبی تا سطح تقریبی ۲۲۰ تن و جابجایی در حدود ۴۰ سانتیمتر اعمال گردید. این اتصال تحت پروتکل بارگذاری اعمال شده عملکرد مناسبی داشته و در مناطق زلزله خیز استفاده از این اتصال در این ابعاد (در سازه های فولادی) مجاز ارزیابی می گردد. قابل ذکر است در آزمایش اول این مطالعه، نوع جوشی این اتصال مورد آزمایش قرار گرفته بود.

بحث ایمنی ساختمان‌ها در برابر زلزله یکی از دغدغه‌های مهم جامعه و مسؤولین است. این موضوع بخصوص برای ساختمان‌های بلند مرتبه اهمیت دوچندانی دارد که در همین راستا کشورهای پیشرفته برای نیل به این هدف، اقدام به ساخت آزمایشگاه‌های بزرگ و پیشرفته مهندسی زلزله کرده‌اند.

در ایران، بعد از وقوع زلزله‌های مخرب گذشته، تصمیم به احداث مجموعه آزمایشگاه‌های پیشرفته مهندسی زلزله گرفته شد و پژوهشگاه بین‌المللی زلزله‌شناسی و مهندسی زلزله از سال ۱۳۹۱ اقدام به ساخت این مجموعه آزمایشگاهی در فضایی به مساحت بیش از ده هزار مترمربع کرده است.

تا سال گذشته اکثر بخش‌های این مجموعه به بهره‌برداری رسیده و آماده ارائه خدمات فنی، مهندسی و تحقیقاتی به داخل و خارج از کشور است.

با توجه به جدید بودن روش اتصال در این پروژه، لازم است ابتدا این اتصالات با ابعاد واقعی ساخته شده و تحت آزمایش‌های مورد نیاز جهت تائید قرار گیرد. در صورت تائید این روش جدید اتصال توسط مراجع ساختمان‌سازی کشور، می‌توان از این نوع اتصال در ساخت سازه‌ها در سراسر کشور به عنوان یک روش ساخت اتصالات تیر به ستون استفاده کرد.

 

منبع: ایسنا ، پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله
دسته بندی های مرتبط:
نظر خود را بنویسید

برنده نهمین جشنواره وب و موبایل ایران در سال 1395 به انتخاب داوران

free website stats program