call_end 021-22638713

زلزله ازمیر ترکیه + تصاویر و فیلم

شدیدترین زلزله در کشور ترکیه که در سال 1999، با شدت 7.4 ریشتر رخ داد و باعث مرگ حدود 17 هزار نفر گردید و اینبار زلزله‌ای در تاریخ 30 اکتبر 2020 شهر ازمیر ترکیه را با شدت حدود 6.6 ریشتر لرزاند.

با توجه به اینکه ترکیه روی کمربند زلزله قرار دارد و بزرگترین و خطرناک ترین گسل ترکیه، گسل شمال آناتولی است که ۱۵۰۰ کیلومتر طول دارد. این گسل از شمال شرقی ترکیه و مرز ایران شروع شده و تا غرب ترکیه و جنوب استانبول ادامه دارد که در چند دهه اخیر چندین زلزله بزرگ بالای ۷ ریشتر ایجاد کرده است.

متاسفانه همانطور که در تصاویر و ویدئوهای منتشر شده میبینیم در زلزله ازمیر حدود 20 ساختمان به شدت تخریب شده و تلفات جانی و مالی فراوانی به بار آورده اند.

این زلزله که کانون آن در ۱۷ کیلومتری ازمیر و عمق ۱۰ کیلومتری گزارش شده، در استانبول، پرجمعیت‌ترین شهر ترکیه و آتن، پایتخت یونان هم احساس شده است.

اما با وجود ساختمان‌هایی که به شدت تخریب شدند، ساختمان‌هایی نیز وجود داشت که با رعایت ساده ترین نکات سازه ای مثل درز انقطاع و ... کاملا در زمان لرزش استحکام خود را حفظ کردند.

که یکی از نکات جالب توجه در زلزله ازمیر، برجسته شدن بحث استاندارد در خانه سازی و امنیت مسکن بود.

روزنامه صباح، از روزنامه‌های ترکیه در گزارشی به بررسی موضوع فنی ساختمانهای زلزله زده ازمیر پرداخته و چنین نوشته است:

در کنار ساختمان‌های فروریخته در زلزله ازمیر، ساختمانهایی قرار دارند که حتی دیوارهایشان ترک برنداشته و کوچکترین مشکلی ندارند.

دو ساختمانی که در این زلزله نزدیک به 40 کشته داده اند، هر دو بر اساس اعلام نظر مهندسین و کارشناسان شهرداری، غیرقابل سکونت تشخیص داده شدند.

یکی از این ساختمان ها به نام امره، 10 سال پیش از سوی مهندسین بازرسی شهرداری، خطرناک و غیرقابل زیست تشخیص داده شد و ساختمان دیگر نیز به نام کاراگل، 5 سال پیش از سوی شهرداری به عنوان ساختمان خطرناک معرفی شد اما هیچکدام از این دو ساختمان پلمپ نشدند.

در ادامه تصاویری از شدت زلزله و خسارات وارد شده را می‌توانید مشاهده کنید:

تصاویر هوایی از ویرانه‌های زلزله مهیب در ازمیر ترکیه:

 


لحظه وقوع زلزله در ازمیر ترکیه، روی پل مملو از خودرو:

 


کودکان مشغول درس بودند که زلزله ازمیر ترکیه رخ داد:

 


لحظه وقوع زلزله در آشپزخانه هتلی در ازمیر ترکیه:

 

تصاویر ثبت‌شده از زلزله شدید ازمیر ترکیه


 


 


 


 

 


 


 

 

 

دسته بندی های مرتبط:
نظر خود را بنویسید

برنده نهمین جشنواره وب و موبایل ایران در سال 1395 به انتخاب داوران

free website stats program