call_end 021-22638713

رشته های اصلی مهندسی و رشته های مرتبط کدام اند؟

  • در دسته :بلاگ
  • بازدید560
  • منتشر شده در : 19 مهر 1397

روز اولی که تصمیم می گیریم در کنکور شرکت کنیم و بعد از اومدن نتایج به سراغ انتخاب رشته می رویم، خیلی از آینده ماجرا خبردار نیستیم.

خیلی از ما، فقط میدونیم که چه رشته ای دوست داریم (تازه اون هم خیلی شاید نشه روش حساب کرد).

رشته های اصلی مهندسی و رشته های مرتبط

اما موضوعی که مطرح هست اینه که به شنیده های اطرافیان اکتفا می کنیم و خیلی در بطن قضیه وارد نمیشیم.

موقع انتخاب رشته فقط به دنبال رشته های مهندسی میریم فارغ از اینکه بدونیم :

آینده اون رشته ها چطور هست؟

آیا این رشته بدرد می خوره؟

آیا توی فضایی که بازار کار داره میتونم مشغول باشم؟ مثلا مهندس معدن شاید بخش عمده ای از زمان کاریش رو در جاهای دور از امکانات شهری سپری کنه!

و یا اینکه آیا اصلا با این رشته ای که میخوام بخونم می تونم کار خوب پیدا کنم؟

و چندین سوال دیگه از این دست که برای پیدا کردن جواب هاش راهی به جز مشورت با اهل فن و مطالعه قوانین موجود نداریم.

رشته های اصلی مهندسی و رشته های مرتبط

امروز میخوایم موضوعی رو بررسی کنیم به اسم رشته های مهندسی!


چه رشته هایی به عنوان رشته های اصلی مهندسی حساب میشن؟

برای پیدا کردن جواب این سوال، نباید از مهندسی که فلان رشته رو خونده پرسید. حتی جواب اون مشاور انتخاب رشته هم برای شما نباید کافی باشه و بهش بسنده کنید.

بلکه برای شناخت رشته های اصلی مهندسی ، باید رفت سراغ جایی که به عنوان مرجع امور مهندسی شناخته میشه! چه مرجعی بالاتر از قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان؟!

هر مهندسی لازم هست که با مفاد این قانون آشنا باشه تا دوران اشتغال و کسب و کارش بتونه از اونها استفاده کنه!

پیشنهاد می کنیم شما هم حتما « قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان» را دانلود کرده و مطالعه کنید و با توضیحات و نکات اون آشنا باشید.


بر اساس قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان رشته های اصلی مهندسی چه رشته هایی هستند؟

بر اساس ماده 6 این قانون، رشته های اصلی مهندسی عبارتند از: عمران، معماری، تاسیسات برقی، تاسیسات مکانیکی، نقشه برداری، ترافیک و شهرسازی

در متن قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان منظور از رشته های اصلی این رشته ها هستند. علاوه بر این دسته، دسته دیگر از رشته ها هستند که به عنوان «رشته های مرتبط» معرفی شدند.


منظور از رشته های مرتبط در قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان چیست؟

در ماده 7 این قانون رشته های مرتبط رشته هایی هستند که با رشته های ذکر شده در ماده 6 متفاوت است ولی محتوای علمی و آموزشی اونها با بیش از 70 درصد، محتوای رشته های اصلی در ارتباط هست و فارغ التحصیلان اینگونه رشته ها خدمات فنی معینی رو در زمینه های طراحی، محاسبه، اجرا، نگهداری، کنترل، آموزش، تحقیق و نظایر آن به بخش های ساختمان و شهرسازی عرضه می کنند اما این خدمات از حیث حجم، اهمیت و میزان تاثیر عرفا همطراز خدمات رشته های اصلی مهندسی ساختمان نیست.


اطلاع از رشته های اصلی مهندسی و رشته های مرتبط چه تاثیری در کسب و کار ما دارد؟

برای دریافت پروانه اشتغال به کار در رشته های مهندسی یک سری قوانین وجود داره. این قوانین با توجه به رشته ای که ما خوندیم و مدرک کاردانی، کارشناسی یا ارشدی که داریم یک سری محدودیت هایی برای ما ایجاد می کنه که اگر از اونها مطلع نباشیم می تونه زحمات چندین سال درس خوندن رو از بین ببره و نتونیم پروانه اشتغال مون رو دریافت کنیم.

مثلا کسی که کاردانی یه رشته غیر مرتبط خونده و کارشناسی ناپیوسته اش رشته اصلی هست، یک سری محدودیت ها برای دریافت پروانه داره. ممکنه فقط بتونه پروانه نظارت داشته باشه یا فقط پروانه نظارت تا پایه 3 رو بهش بدن و از این قبیل محدودیت ها!

برای اینکه دقیق از این محدودیت های آگاه باشیم باید بریم سراغ مصوبات کمیسیون هم ارزی. مصوبات کمیسیون هم ارزی به طور کامل بخ این نکات اشاره کرده که هر کسی با چه مدرکی چه پروانه ای می تونه دریافت کنه!

همچنین برای شرکت توی آزمون اگر رشته تون اصلی نیست و فکر می کنید ممکنه محدودیت هایی برای شما باشه، حتما به سراغ کمیسیون هم ارزی برید و بخواید که شرایط شما رو بررسی کنند و بهتون بگن که توی چه آزمون هایی و تا چه پایه ای می تونید شرکت کنید.

در ادامه یکی از مصوبات کمیسیون هم ارزی که مربوط به دسته بندی رشته های اصلی و مرتبط (با عنوان رشته ها) هست رو برای شما قرار دادیم تا مشاهده کنید.

دانلود مصوبه شماره 60958 – 430 جدول كد رشته ها (تاريخ 5 بهمن 94)

در انتها توضیحات مهندس امیرعلی خلوتی در خصوص رشته های اصلی و مرتبط و نکاتی که باید بدانیم رو ببینید:

 

 

شما می توانید سایر مصوبات مربوط به کمیسیون هم ارزی را از «دانلود آخرین مصوبات کمیسیون هم ارزی رشته ها» دریافت کنید.

 

 

نظر خود را بنویسید

برنده نهمین جشنواره وب و موبایل ایران در سال 1395 به انتخاب داوران

free website stats program