call_end 021-22638713

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان تهران: شهرداری بازرسی ساختمان را انجام نمی دهد

احمد خرم رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان تهران در گفت وگوی با اصحاب رسانه در خصوص آئین نامه کنترل ساختمان اشاره کرد: شهردار تهران گفت زیر بار اجرای بازرسی ساختمان نمی رود.

وی در پاسخ به پرسش خبرنگاران در خصوص اینکه آیا شهرداری صلاحیت اجرای این موضوع مهم را دارد یا خیر؟ پاسخ داد: بنده با شهردارتهران وهمچنین معاون ایشان صحبت کردم و آنها تاکید کردند که ما قادر به اجرای این مسئولیت نیستیم چرا که مهمترین رکن اجرای بازرسی دارا بودن نیروی انسانی است که ما فاقد آن هستیم.

ایشان در ادامه افزودند: شهردار تهران تاکید کرد که اجرای امر بازرسی نیاز به توسعه و گسترش زیرساختها و همچنین تامین منابع مالی دارد و با توجه به عدم امکان عملیاتی کردن این امور در شهرداری،لذا نمی توانیم زیربار مسوولیت اجرای امر بازرسی ساخت برویم.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان تهران در اینباره معتقد بودند که گویا آئین نامه کنترل ساختمان در حالی تدوین شده است که بر روی آن مطالعه اصولی صورت نگرفته است و ما عادت کرده ایم دور میز بنشینیم و کارشناسان درباره یک موضوع بحث کنند و آخر جلسه اقدام به اخذ تصمیماتی کنند که در دنیا یک قرن است منسوخ شده است.

آقای خرم در واکنش به سوال دیگر خبرنگاران مبنی بر اینکه دولت مدعی است که برای تدوین آیین نامه کنترل ساختمان ساعت ها کار کارشناسی صورت گرفته است و براساس مطالعه و الگوبرداری از چندین کشور این آیین نامه تدوین شده است گفت: مطالعه به صورت تطبیقی نبوده است. به عنوان مثال باید به صورت جامع و تطبیقی چندین کشورترکیبی شامل پیشرفته، همسایه و توسعه نیافته و توسعه یافته مورد مطالعه تطبیقی قرار می گرفت و سپس براساس این مطالعات جامع، اقدام به تدوین و نگارش آئین نامه می شد.

وی تصریح کرد: تدوین این آیین نامه بدون مطالعات کار کارشناسی صورت گرفته است و اگر کسی ادعا دارد که این آئین نامه با مطالعه تدوین شده است ، بنده حاضرم با وی مذاکره کنم.

احتمال ابطال بخشنامه ارجاع نظارت

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران در گفت و گوی خود نیز از احتمال ابطال بخشنامه های وزیر راه و شهرسازی به سازمان نظام مهندسی سخن گفتند. ایشان اشاره داشتند که طی فرصتی که با یکی از کارشناسان ارشد و یکی از مدیران کل معاونت حقوقی ریاست جمهوری داشتند اعلام کردند که نظر کارشناسی نظام مهندسی این است که بخشنامه وزیر راه و شهرسازی مبنی بر واگذاری سیستم ارجاع کار به کارفرما، محمل قانونی ندارد و اجرای کار به عهده نظام مهندسی است. قراراست این مسئله درهفته های آتی اعلام و بخشنامه مربوطه کان لم یکن اعلام شود.

آقای خرم در ادامه ضمن اشاره به عمر 23 ساله سازمان نظام مهندسی ، تاکید بر بهبود کیفیت و استانداردهای ساخت و ساز در طول این مدت داشتند. در طی این مدت مقررات ملی ساختمان حاکم شده است و نظارت ها و استانداردها بهبود یافته است. این تغییرات به گونه ای می باشد که در گذشته گروهی از بساز و بفروش کارهای بی کیفیت را ارائه میدادند در حالی که اکنون این بساز و بفروش ها ساختمان های مدرن و لوکس می سازند و بسیاری از طراحان حتی از سطح آئین نامه ها هم فراتر رفته اند.

در انتها ایشان گفتند: به نظر من در تدوین آئین نامه کنترل ساختمان به هیچ وجه نظرات بخش خصوصی اخذ نشده است و به دلیل عدم انجام مطالعات جامع در این زمینه، هیات دولت رسیدگی به این آیین نامه را از دستور کارخارج کرده است.

 

منبع +

 

نظر خود را بنویسید

برنده نهمین جشنواره وب و موبایل ایران در سال 1395 به انتخاب داوران

free website stats program