call_end 021-22638713

ثبت سازمان‌های نظام مهندسی به عنوان «شرکت» غیرقانونی است

به نقل از وزارت راه و شهرسازی، حامد مانی‌فر با بیان اینکه عملکرد سازمان‌های نظام مهندسی ساختمان استان‌ها توسط وزارت راه و شهرسازی مورد پایش قرار می‌گیرد، بر حضور مجریان ذی‌صلاح در ساخت و سازها تاکید کرد و گفت: صدور شناسنامه فنی- ملکی برای ساختمان‌هایی که فاقد مجری ذی‌صلاح هستند، معتبر نیست.

مانی‌فر در عین حال بر انجام فعالیت‌های تخصصی سازمان‌های نظام مهندسی تاکید کرد و در پاسخ به این پرسش که آیا سازمان‌های نظام مهندسی ساختمان، اجازه ثبت سازمان نظام مهندسی ساختمان را به عنوان مؤسسه یا شرکت، دارند یا خیر؟، گفت: وظایف سازمان‌های نظام مهندسی ساختمان در قانون نظام مهندسی و آئین‌نامه اجرایی به طور کامل آمده است. در ماده ۲ قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان، اهداف و خط‌مشی قانونی سازمان‌ها مشخص شده و سازمان‌ها باید بر اساس آن، خط مشی خود را برنامه‌ریزی کرده و پیش بروند.

وی تاکید کرد: شورای مرکزی سازمان‌های نظام مهندسی ساختمان نقش مهمی در اینکه سازمان‌های نظام مهندسی ساختمان استان‌ها بر اساس خط‌مشی‌های قانونی پیش بروند دارند. در ماده ۱۵ قانون نظام مهندسی، وظایف هیئت مدیره و در ماده ۲۱ همان قانون وظایف شورای مرکزی به صراحت آمده است. همچنین در ماده ۲۳ قانون نظام مهندسی، شرح وظایف و مسئولیت‌های رئیس سازمان به عنوان رکن اصلی سازمان آمده است.

مانی‌فر ادامه داد: سازمان نظام مهندسی ساختمان یک سازمان قانون‌مدار بوده و بر مبنای قانون تأسیس شده است و وظایفی که برعهده دارد در قانون آمده است. خارج از آن وظایف طبیعتاً اقدامی نباید انجام شود. هر اقدامی خارج از موارد مصرّح در قانون نظام مهندسی ساختمان که توسط رئیس و اعضای هیأت مدیره سازمان‌های نظام مهندسی ساختمان انجام شود به عنوان اقدام غیرقانونی تلقی می‌شود.

مدیرکل دفتر مقررات ملی و کنترل ساختمان وزارت راه و شهرسازی، گفت: در مورد ثبت سازمان‌های نظام مهندسی، مصوبه اخیر هیأت دولت تصریح کرده است که نهادهای حرفه‌ای همچون سازمان نظام مهندسی ساختمان و برخی نهادهای دیگر برای گرفتن شناسه اقتصادی نیازی به ثبت ندارند و باید برای آن‌ها شناسه اقتصادی صادر شود. بنابراین ثبت سازمان‌های نظام مهندسی ساختمان به عنوان شرکت و یا مؤسسه غیرتجاری یا تحت هر عنوان دیگری در هیچ کجای قانون نظام مهندسی ساختمان پیش بینی نشده است. ضمن آنکه مصوبه دولت نیز تصریح می‌کند که سازمان‌های نظام مهندسی ساختمان نیازی به ثبت شدن ندارند.

وی تصریح کرد: برای استان‌هایی که در این رابطه اقدام کردند، تصمیمات مقتضی گرفته می‌شود.

دسته بندی های مرتبط:
نظر خود را بنویسید

برنده نهمین جشنواره وب و موبایل ایران در سال 1395 به انتخاب داوران

free website stats program