call_end 021-22638713

تنها ۱۰۰ نوع مصالح ساختمانی دارای استاندارد اجباری ملی است

مهدی روانشاد نیا عضو هیأت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران در مورد کیفیت مصالح ساخت گفت: قطعا مصالح به عنوان یکی از بخش های ابتدایی فرآیند ساخت ساختمان اهمیت زیادی دارند در حالی که از 5 هزار مصالح کاربردی در صنعت ساختمانی، بیش از 2 هزار مورد آن در ساختمان های معمول به کار می رود، که از این میان تنها 100 قلم دارای استاندارد اجباری ملی هستند.

  وی با بیان این که ساختمان بر سازه استوار است و از بین مصالح ساختمانی مورد استفاده، مصالح سازه ای نقش ویژه ای در عمر مفید ساختمان دارند ، گفت: ما باید تمام فرایند ساخت را با مدیریت یکپارچه پروژه به سرانجام برسانیم و در این راستا از زمان تولید مصالح، تا حمل آن به کارگاه و نهایتا اجرا و تکمیل یک ساختمان باید فرآیندی یکپارچه داشته باشد.

روانشادنیا افزود: در سال جاری سهم پروانه های مربوط به ساختمان های بتنی 5 درصد بیش از مدت مشابه سال قبل بوده و به نزدیک 75 درصد رسیده است که البته این درصد در شهرهای مختلف متفاوت است و مثلا در شهرهایی مثل مشهد و شیراز توجه به سازه‌های فلزی بیشتر است و در شهرهایی مثل اصفهان، بتن طرفداران بیشتری دارد.
وی اظهارداشت: متأسفانه در مواردی مشاهده شده، در ساختمانی که قیمت متر مربع فروش آن بیش از 10 میلیون تومان است، مشکلاتی مثل کنترل کیفیت نامناسب اجزای بتنی، استفاده از بتن کارگاهی در ستونها، دستکاری وزن تراک میکسرها، کم بودن عیار سیمان و رعایت نکردن دقیق طرح اختلاط وجود دارد. علاوه بر این دانش فنی پایین عوامل تولید و اجرای بتن، تجهیزات قدیمی مثل بچینگ های مستعمل و پمپ های نامناسب کیفیت سازه های ساختمانی را تحت تأثیر قرار داده اند.

وی در مورد اقدامات مهندسی در رابطه با ارتقا کیفیت مصالح گفت: خوشبختانه ما در سال گذشته تفاهم نامه ای با سازمان استاندارد داشتیم که در سال جاری آن را به همکاری در بازرسی های بتن گسترش دادیم و بازرسی های سال 96 ما سه برابر بازرسی های سال 95 شده و فرایند کنترل کیفیت ساخت و راهنمایی ناظران از متوسط ماهانه 700 مورد به 2000 بازرسی در ماه افزایش یافته است.
به گفته وی ، با امضای این تفاهم نامه و افزایش بازرسی ها، عرضه تیرچه های غیر استاندارد 20 درصد کمتر از سال گذشته شده و عیوب بحرانی این تیرچه ها 40 درصد کاهش یافته است ، هر چند که این کافی نیست و باید در آینده همکاری های سازمان استاندارد، سازمان نظام مهندسی ساختمان و شهرداری ها توسعه بیشتری پیدا کند تا مردم از خرید یک ساختمان احساس امنیت بیشتری داشته باشند.

وی افزود: نرم افزاری مثل صدور شناسنامه فنی الکترونیک و بیمه تضمین کیفیت می تواند باعث رضایت بهره برداران و افزایش کیفیت زندگی شود، اگرچه در آینده باید بیش از گذشته، متوجه بحث های محیط زیستی و استفاده از مصالح بازیافتی و کاهش مصرف مواد و مصالح نیز باشیم.

منبع: https://goo.gl/sQaPUd

 

 

 

نظر خود را بنویسید

برنده نهمین جشنواره وب و موبایل ایران در سال 1395 به انتخاب داوران

free website stats program