بازنگری آیین نامه بتن ایران
  • در دسته :بازنگری آیین نامه بتن ایران
  • بازدید184
  • منتشر شده در : 16 مهر 1396

توتونچیان نماینده سازمان برنامه و بودجه در نظام فنی و اجرایی کشور در رابطه با آئین نامه بتن ایران گفت: بخش اول آیین‌نامه بتن سال ۱۳۷۰ و بخش دوم ۱۳۷۴ تدوین شد؛ اما از ۱۳۷۹ تا امروز همچنان مورد بازنگری قرار نگرفته است؛ اگرچه در سال جاری مبحث ۹ مقررات ملی ساختمان باهدف جبران عدم وجود ضوابط به‌روز تدوین شد.

وی افزود: این پروژه با همکاری مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی و اساتید بتن ایران صورت گرفته وفاز اول آن فقط مربوط به نظرخواهی بسیار گسترده‌ای است که پس از جمع‌آوری نظرات، آن‌ها در اختیار ۶ کمیته در حوزه مصالح و ۱۳ کمیته در حوزه سازه قرار گرفت.

 وی از تهیه پیش‌نویس نهایی بازنگری در حوزه مصالح خبر داد و گفت: تهیه پیش‌نویس حوزه سازه نیز در شرف نهایی شدن است و به‌محض نهایی شدن پیش‌نویس آن برای نظرخواهی به معرض عموم خواهد رسید. لذا درخواست ما از صاحب‌نظران حوزه بتن ارائه استدلال‌ها خود در خصوص پیش‌نویس نهایی است تا تضادی بین دو آیین‌نامه بتن و مبحث ۹ مقررات ملی ساختمان نباشد، بلکه این دو آیین‌نامه پشتیبان یکدیگر باشند.

توتونچیان افزود: سامانه مدیریت دانش اسناد فنی-اجرایی برای تهیه ضوابط نیز به‌طور مفصل و با قابلیت‌های فراوان فراهم شده است. البته علت سخت‌گیرانه بودن ثبت‌نام در سامانه به دلیل احراز اطمینان از هویت شخصیت‌های علمی و کارشناسی که درباره ضوابط نظرات خود را بیان می‌کنند، است. اگر کسی تمایل داشته باشد برای مستندسازی پروژه‌ها می‌تواند از این سیستم استفاده کنند. همچنین نرم‌افزار موبایلی این سامانه نیز پیش بینی شده است که طی چند روز آینده بر روی تلفن همراه خود می‌توانید از قابلیت‌های آن استفاده کنند.

منبع: https://goo.gl/U4BuxN

نظر خود را بنویسید

آمادگی آزمون ورود به حرفه پایه 3 رشته مکانیک صلاحیت طراحی و نظارت

آمادگی آزمون ورود به حرفه پایه 3 رشته برق صلاحیت نظارت و طراحی

تکدرس بنایی صلاحیت محاسبات

آمادگي آزمون نظام مهندسي پايه ٣ رشته معماری صلاحيت طراحي

حل تست خاک و پی صلاحیت محاسبات

حل تست زلزله و بارگذاری صلا حیت محاسبات

حل تست فولاد صلاحیت محاسبات

حل تست بتن صلاحیت نظارت

حل تست بتن صلاحیت محاسبات

حل تست فولاد صلاحیت نظارت

برنده نهمین جشنواره وب و موبایل ایران در سال 1395 به انتخاب داوران