call_end 021-22638713

آیین نامه کنترل ساختمان تنها گزینه ساماندهی ساخت و ساز در کشور است

یکی از مهمترین مشکلات حال حاضر در صنعت ساخت و ساز روابط حاکم بر عوامل اجرای کار است، روابط بین ناظران، مالکان، شهرداری‌ها، سازمان نظام مهندسی و سایر دست اندرکاران ساخت و ساز نشانگر یکی از مشکلات عیب دار در حوزه ساخت و ساز بود که شناسایی شد و قرار است این عیب برطرف و به سمت و سوی مناسب‌تری حرکت کنیم.

وی افزود: آیین نامه کنترل ساختمان که امسال تصویب شد بدون نقص نخواهد بود اما در واقع برای رفع مشکلات چرخه ساخت و ساز این آیین نامه تنها گزینه‌ای است که تهیه و ارایه شده و گزینه دومی از سوی هیچ نهاد دیگری برای اصلاح معضلات شناخته شده معرفی نشده است.

مانی فر ادامه داد: بر‌اساس آیین نامه یاد شده هر ساختمانی باید دارای پیمانکار، ناظر، طراح و نظام بازرسی باشد تا کیفیت کار را تضمین کنند و مطابق  آیین‌نامه نظام، بازرسی ساختمان بر عهده شهرداری گذاشته شده، پیمانکار نیز باید به مالک سلامت ساختمان را تضمین کند.

وی در خصوص رعایت مباحث مقررات ملی ساختمان گفت: بیش از ۸۰ درصد مقررات ملی ساختمان در مباحث مربوط به بتن، فولاد و تاسیسات رعایت می‌شود اما در برخی مباحث از جمله ایمنی در برابر آتش سوزی و نگهداری ساختمان هنوز شاهد بی دقتی و کم توجهی هستیم که نیازمند توجه بیشتر متولیان ساخت و ساز است.

مانی فر در خصوص مشکلات  افزود: وجود مشکلاتی از جمله موضوعات انسانی، قوانین و مقررات، نگهداری از محصول نهایی و … غیرقابل انکار است و باید بپذیریم هیچ کدام از مشکلات از آسمان نازل نشده بلکه توسط خودمان ایجاد شده است، نحوه نگاه ما به موضوعات مختلف از اهمیت زیادی برخوردار است و ما مامور به حل این مشکلات هستیم.

وی در خصوص مخالفت با آیین نامه کنترل ساختمان گفت:  وقتی آهنگی برای تغییر نواخته می‌شود تلاش داریم صدای این آهنگ را بخوابانیم و به وضع موجود رضایت می دهیم در حالیکه در مجموع راضی نیستیم

وی در انتها افزود: بخش ساختمان را باید با اخلاق اجتماعی جلو برد، اخلاق و رفتار اجتماعی دارای ضمانت است و بایستی در آن ضمانت باشد و ضمانت اجرایی آن قانون است، آن چیزی که ضامن صحت رفتار اجتماعی ماست ضوابط و مقررات با همه محدودیت ها و مشکلاتی است که بر آن حاکم است.

منبع: https://goo.gl/jTo2wc

 

 

 

نظر خود را بنویسید

برنده نهمین جشنواره وب و موبایل ایران در سال 1395 به انتخاب داوران

free website stats program